banner216
Öne Çıkanlar Türkiye kundaklama Michael Kellner ABD askerleri VIKZ Almanya

Nürnberg DİTİB ’ten 40 bin Kişilik Kültür Şöleni

Dört gün sürecek şölende adete Türkiye yaşandı. Bavyera Milletvekili SPD’li Arif Taşdelen, konuşmasında Başbakan Markus Söder’in eleştirdi.

banner197
Nürnberg DİTİB ’ten 40 bin Kişilik Kültür Şöleni
Nürnberg DİTİB ’ten 40 bin Kişilik Kültür Şöleni

Dört gün sürecek şölende adete Türkiye yaşandı. Bavyera Milletvekili SPD’li Arif Taşdelen, konuşmasında Başbakan Markus Söder’in eleştirdi.

Almanya’da, Kuzey Bavyera Bölgesinin en büyük Türk Sivil kuruluşu olan Nürnberg DİTİB Derneği’nin düzenlediği, Güney Almanya’nın en büyük Kültür şöleninde, adeta Türkiye yaşandı. Her yılki gibi, 40 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen ve 4 gün sürecek, Kültür Şöleni resmi açılışı, Milli marşımızın ve Kuranı kerimin okunması ile başladı. Şölende, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül,  Kuzey Bavyera DİTB Birliği Başkanı Hasan Aslan ,Bavyera Milletvekili  SPD’ li Arif Taşdelen, UETD Nürnberg Başkanı Yılmaz Deliduman Nürnberg Büyükşehir Belediyesini  temsilen Claudia Arabackyi ,Din Hizmetleri Ataşe vekili Şemsettin Aslan, Fürth DİTİB başkanı Refet Avcı, MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi Niyazi Koç, Belediye Uyum Meclis üyeleri İlnan Postaloğlu ile Celalettin Avcı ve diğer Türk Sivil Kuruluş başkan ve temsilcileri yanı sıra binlerce vatandaşımız hazır bulundu.ASLAN: İLİȘKİLERİN DAHA İYİ YE GİTMESİNİ DİLİYORUZ
Açılış konuşmasında şölenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden DİTİB Eyüp Sultan Cemiyet Başkanı ve DİTİB Eyalet Birliği Kuzey Bavyera Bölge Başkanı Hasan Aslan, „Ülkemiz ile Almanya arasındaki negatif gelişmeler, bizi üzmekle beraber, bir an evvel düzelmesi gerekmekte. İlişkilerin daha iyi ye gitmesini diliyoruz “dedi. Başkan Aslan, toplumları siyasi polemiklere girmeden bir arada tutabilmenin çok önemli olduğunu da vurgu yaptı. DELİDUMAN: SAYGIN BİR TOPLUM OLUȘTURMALIYIZ
Konuşmasının başında kardeşlik hukukunun tüm siyası görüşlerin üstünde olması gerektiğine vurgu yapan UETD Kuzey Bavyera Bölge Başkanı Yılmaz Deliduman, „Sadece ortak değerlerle bir araya gelmeyi kendimize hedef göstermeliyiz “dedi. Deliduman, „İnsanları, birleştiren, bir araya getiren, zıtlaştırmadan, inancına, ırkına ve dinine saygılı olan bir ortam ve toplum oluşturmak zorundayız. Özellikle yaşadığımız Almanya’da, buradaki kurallara ve kanunlara uymak zorundayız. Ne kadar çok Alman dostumuz, iş ortağımız ve arkadaşımız olursa, ülkemiz üzerindeki bu yanlış algıları onların nezdinde ortadan kaldırmış oluruz. Daha iyi bir hizmeti ülkemize yapmış oluruz “dedi.

 TAȘDELEN: BİLİNÇLİ AYRIȘTIRMA SÖZKONUSU
Seçimlerde Alman siyasetçilerin günah keçisi aradığını ve maalesef son seçimlerde de biz Türkleri ve Müslümanları günah keçisi olarak bulduklarını ifade eden Bavyera Eyalet Milletvekili Arif Taşdelen (SPD), „2012 yılında düzenlenen şölene o zaman Maliye Bakanı olarak katılan şimdi ki Eyalet Başbakanı Dr. Markus Söder, o zaman ki konuşmasında ‚İslam Almanya’nın ve Bavyera’nın parçasıdır ‘demişti. Şimdi ise ‚İslam, Bavyera ve Almanya’ya ait değildir’ diyor. Söder bu açıklamasıyla halkı bilinçli olarak ayrıştırmaya çalışıyor “dedi.
  Belediye encümeni Claudia Arabackyj’de Türkçe derslerinin Alman okullarında hak ettiği şekilde işlenmesi, hak ettiği şekilde ilgi görmesi gerektiğini bildirdi.BAŞ KONSOLOS KÜL: ȘÖLENLER TANITIMA KATKI SAĞLAMAKTA
Şölenlerin Türk toplumun kendi kültürünü tanıtma açısından büyük bir fırsat teşkil etmekte, bir yandan da Alman ve Türk toplumları arasındaki münasebetleri ve iletişimi desteklemekte olduğunu ifade eden Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, „Bu tür etkinlikler, toplumların kaynaşmasına katkı sağlamaktadır. Bunun örneğini milli marşlarda az önce gördük. Türk toplumu bazı siyasetçilerin deyimlerinin aksine Almanya’nın bir parçası “dedi.

KÜLTÜR ŞÖLENİNDE NELER VAR
Kültür Şöleninde konserler, konferanslar, Türk mutfağı, kahvaltı büfesi, kültür çadırı, el sanatları, çay ve kahve köşesi, tanıtım reyonları alışveriş stantları yer alırken, Folklor, mehter takımı ve Orhan Hakalmaz ve Sami Çelik gibi sanatçılar sahne alacak.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir