Nürnberg Başkonsolosluğu Noterlik hizmetleri için randevu sistemi

Nürnberg Başkonsolosluğu Noterlik hizmetleri için randevu sistemi

Nürnberg Başkonsolosluğu Noterlik hizmetleri için randevu sistemi
 
Nürnberg Başkonsolosluğu Noterlik Hizmetleri’nde randevu sistemine geçmesi ile ilgili bir duyuru yayınladı.

Sistem,  21 Mart tarihi itibari ile geçerli olacak. Duyurunun tam metni şöyle:

Kıymetli Vatandaşlarımız,
Malumları olduğu üzere, Başkonsolosluğumuzda hâlihazırda "E-Pasaport Başvuruları" ve "Vize İşlemleri", randevu sistemiyle gerçekleştirilmektedir.
Vatandaşlarımızın ve diğer başvuru sahiplerinin Başkonsolosluğumuzdaki bekleme sürelerini kısaltan ve hizmet kalitesini artıran bu uygulamaya, 21 Mart 2016 tarihinden itibaren “NOTERLİK İŞLEMLERİ”nde de geçilmesi planlanmaktadır.
Bu çerçevede, “Noterlik İşlemleri” için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ve diğer müracaatçıların 21 Mart 2016 tarihinden itibaren Başkonsolosluğumuza gelmeden önce aşağıda kayıtlı web sitesinden randevu almaları zorunludur:
https://www.konsolosluk.gov.tr/…/Sayfalar/Randevu/Randevu1T…
Randevu sisteminin verimli ve aksamadan işletilmesini teminen her bir işlem ve başvuru sahibi için ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir.
Başvuru sahiplerinin Başkonsolosluğumuza gelmeden önce, işlemlerine ilişkin bilgi ve belgeler hakkında www.konsolosluk.gov.tr adresinden bilgi almaları, yardıma ihtiyaç duymaları durumunda ise Başkonsolosluğumuzu (+49 911 946 76 12) ve/veya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi’ni (+49 30 30 807090) aramaları ve e-posta (konsulat.nuernberg@mfa.gov.tr) aracılığıyla Başkonsolosluğumuza ulaşmaları yararlı olacaktır.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

 
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321