Nuh'un Gemisi Essen'de

Essen, ırkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı, kültürler faaliyetler gerçekleştirildiği bir şehirdir

Nuh'un Gemisi Essen'de
HABERİN GALERİSİ
Nuh'un Gemisi Essen'de

Nuh'un Gemisi Essen'de


Nuh'un Gemisi Essen'de

Essen, ırkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı, kültürler faaliyetler gerçekleştirildiği bir şehirdir

İki gün süren şehir festivalinde çeşitli kültürlerden ve farklı inançlardan olan insanlar, Essen’in kalbinde, Kennedyplatz’da buluştular. Şehirde faaliyette bulunan yüzden fazla kültürel dernek ve inanç temsilcileri kurdukları stantlarda kendilerini tanıttılar, birbirilerini tanıdılar.

Essen Uyum Merkezi tarafından düzenlenen “Nuh’un Gemisi” programı, tam da amacına uygun olarak farklı kültürleri ve inançları buluşturdu. Tahta parçalarından oluşturulan gemi maketi ve üzerlerine yazılan anlamlı cümleler, barış, kardeşlik, hoş görü ve birlikte yaşana bilirliği ifade ediyordu. Bu cümlelerin kimisi bir filozof, kimisi, bir inanç lideri kimisi, bir peygamber tarafından söylenmiş. Ama hepsinin amacı aynıydı, barış ve kardeşlik adına söylenmiş sözler. Türkülerde, şarkılarda, konuşmalarda da herkesin isteği yine aynıydı “Barış”. Nuh’un gemisini oluşturan tahta parçalarına yazılmış, bir ya da iki cümleyle ifade edilen dileklerden yola çıkarak aynı sayı kadar film ve milyonlarca sayfa yazı yazılabilir. Barış ve kardeşlik bu cümlelerden anlaşılıyor ama nedense hep değilim yapılıyor, işte orasını anlamak mümkün olmuyor.Festival her yıl kendine farklı bir slogan seçiyor. Bu yılın sloganı “Bizi ayıran ne? Bizi birleştiren ne? Stantlar incelendiğinde, farklılıkların ve çeşitliliklerin bu festivalle sergilendiği gözlemleniyor. Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen’de beraberindeki heyetle stantları tek tek gezdi. Sayın Thomas, “Bu festivalle, farklı ülkelerden gelen kültürleri barındırmakla, bu kültürleri tanıma ve kaynaştırma fırsatını buluyoruz” dedi.

Festivalde stant açan Türk derneklerini ziyaret ederek festival hakkında görüşlerini sorduk. Altenessen Yeni Camii derneğinden Sayın Muhammet Balaban: “ Essen şehri barışın ve kardeşliğin olduğu örnek şehirlerden biridir. Bazen bu düzeni bozmaya çalışan kişiler olmaktadır. Mesela geçenlerde bir camimize hoş olmayan bir cisim astılar. Bu olumsuzluklar barışı ve beraber yaşamayı istemeyenlerce yapıldığını biliyoruz. Ama bu şehirde barış içerisinde beraber yaşamamızı bozamayacaklar. Görüldüğü gibi Nuh’un gemisinde bütün inançlar ve kültürler temsil ediliyor. Birbirimiz tanıyor ve kendimizi tanıtma fırsatı bulmuş oluyoruz. Essen Belediyesi ve bazı vakıflar bu festivalin yapılmasına maddi katkıda bulunuyor. Bu festivalin düzenlenmesinden dolayı çok memnun olduğumuzu özellikle belirtmek isterim.Farklı inanç mensupları ortaklaşa çalışmalarla dinler arasında barış olduğunu ve Allah’ın bize barış içinde yaşamamızı emrettiğini bildiriyor. Bizlerde barış ve hoş görü çerçevesinde yaşamak istiyoruz. Bizden sonra gelen nesillere sorun bırakmamalıyız. Nesillerimizin, barış içinde yaşayabilmeleri için gereken gayreti gösteriyoruz, gayretimize devam edeceğiz” dedi.

Essen Alevi Kültür Merkezi, Türk kültürünü Almanya’da en iyi temsil eden derneklerimizden bir tanesi. Festivalde açtıkları stantla Türk mutfağının lezzetli yemeklerini tanıttılar. Alevi Kültür Merkezinin, dillere destan bir de folklor ekibi var. Gösterilerini izleyenler, bir an dört bin kilometre uzakta taa Anadolu’da bulurlar kendilerini. Bin bir çiçekli ovaları, dağları, pınarları, bağları görürler. Güzel Anadolu’nun, hasretine, sevgisine kavuşur gibi olur izleyenlerimiz. Nuh’un Gemisi maketinde yazılan “Das wichtigste Buch Zum Lesen Ist Den Mensch. Was Du Suchst, Findest Du In Dır Selbst” “Okunacak en büyük kitap insandır, ne arıyorsan kendinde bulursun” bu cümle üzerine çok düşünmek gerekiyor. Eğer anlaşılabilirse barışa açılan en büyük kapının insan olduğu görülecektir. Derneğin Genel Sekreteri Özden Özdoğan: “Hacı Bektaşi Veli’nin söylediği yukarıdaki cümleyi panoya asmakla, Aleviliğin İslam çatısı altında bir İnanç olduğunu, yaşam biçimi olarak büyük bir yol olduğunu ve insan odaklı olduğunu vurgulamak” istediklerini söyledi.Festivalin gözde derneklerinden bir tanesi olan INIMB e.V. (Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü) kurdukları stantta, ekipleriyle yer aldılar, ilgi duyanlara kültürümüzü ve faaliyet alanlarını anlattılar. Türk kültürünün temel taşı olan misafire ikram geleneğini yaşattılar. INIMB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bircan Şimşek Kartal’a festivalde neler yaptıklarını sorduk: “ Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü olarak Türk kültürünün geniş yelpazesini tanıtmak üzere bir stant açtık. Bu stantta değerli hocalarımızdan biri olan Duygu Duran, çocuklara atık maddelerden çalgı aleti yaptı diğer hocalarımız tanıtım standında bulunarak ilgi duyanlara bilgi verdiler. Standımızı ziyaret eden misafirlerimize küçükte olsa ikramda bulunduk. Türk kültürünün vaz geçilmez ikram geleneğini burada da yaşattık. Tiyatromuzun bir parçası olarak, hem yetişkinlerin hem de çocukların makyajları yapıldı. Çocuklarımızın kimisini kelebek, kimisini çiçeklerle süsledik.

Etkinliğin son günü, INIMB Türk Halk Müziği Korosu muhteşem bir kapanış konseri verdi. Koromuz, birbirinden güzel ve haraketli türküleriyle festival katılımcılarını şenlendirdiler. Büyük usta Sayın Erdal Akkaya, bağlamasıyla on dakikalık bir müzik ziyafetiyle festivale renk kattı. Tiyatro ekibimizden üç arkadaşımız, daha önce sunduğumuz Osmanlı etkinliğimizdeki, Rüstem Paşa ve Mihrimah Sultan olmak üzere kıyafetlerini giyerek katılımcılar arasında gezerek gösteri yaptılar.

Standımıza ilgi büyüktü, buda bizi son derece memnun etmiştir. Essen Belediye Başkanı Sayın Thomas Kufen ve organizasyon yetkilileri standımızı ziyaret ettiler. Birbirinden değerli dostlarımız ve arkadaşlarımız standımıza uğradılar. Gösterilen ilgiden dolayı çok memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Festival boyunca çok yorulduk ama her şey çok güzeldi, çok keyif aldık. Bu festivalin tekrarlanması halinde severek katılacağız. Elimizden geldiğince, bütün arkadaşlarımızla Türk kültürünü ve derneğimizi tanıtmaya çalıştık” dedi.Nuh’un gemisine asılan yazılardan bir tanesi de, Alman Filozof ve felsefenin kurucularından olan Immanuel Kant’ın söylediği , “Öyle davran ki, davranışların genel kural haline gelsin” Panonun en görünen yerine, Nuh’un sembol gemisinin üzerine yazılmış olması, yazıya ayrı bir anlam kazandırıyordu.

Bir diğer pano yazısı: “Der Beste Unter Euch ist Derjenige, Der Die Frauen Am Besten Behandelt Hz. Muhammet” Sizin en hayırlınız ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanızdır.

Peygamberlerin hadisleri, özlü sözler ya da felsefecilerin sözleri, bir öğrencinin çizdiği resm, farklı pencerelerden ama hepsi savaşsız bir dünya kardeşliği ve barışı simgeliyordu.

İzleyemediğimiz, soramadığımız gözümüzden kaçan çok şeyler olmuştur elbette. Kısa sürede görebildiklerimizdi yazdıklarımız. Her şey çok değerli birbirinden güzeldi, diğer milletlerin kültürlerini incelemek ve yansıtamamak eksiklerimizdendir.

ha-ber.com/Ahmet Birinci/Essen

 
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER