NSU Komisyonu Gauck'u ziyaret edecek

Almanya'da öldürülen Türkler -NSU Araştırma Komisyonu üyeleri Cumhurbaşkanı Gauck'u ziyaret edecek

NSU Komisyonu Gauck'u ziyaret edecek

 

 

NSU Komisyonu Gauck'u ziyaret edecek

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar yapan ve banka soygunları gerçekleştiren ''Nasyonal Sosyalist Yeraltı'' (NSU) adlı aşırı sağcı terör hücresinin cinayetlerini ve faaliyetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu Üyeleri, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'u ziyaret edecek.

Komisyonun Başkanı Sebastian Edaty, ziyaretin 29 Ocak'ta cumhurbaşkanlığı sarayı olan Schloss Bellevue'da yapılmasının planlandığını ifade etti.

Edathy, Gauck'un komisyonun çalışması hakkında bilgi almasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Öte yandan Alman hükümeti ile terör hücresi arasında arabuluculuk görevini yürüten Ombudsman Barbara John, İnforadio'ya yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin yaptığı hataları gösteren belgelerin toplanması ve bundan ders çıkarılması gerektiğini belirterek, aşırı sağ cinayetin hatırlanması için bir vakıf kurulması önerisini yineledi.

Bazı dairelerin cinayetlerin aydınlatılması için yeteri kadar çaba sarf etmediği yönünde eleştiride bulunan John, ''Bende birçok dairenin her şeyi açıkça ortaya koymak yerine kendilerini ve yöntemlerini koruduğu izlenimi oluştu. Bu büyük bir hayal kırıklığı'' ifadelerini kullandı. 

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2012, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321