banner269
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

NSU komisyon sözcüsü Andreas Kossiski'den değerlendirme

Andreas Kossiski: “KRV NSU araştırma komisyonunda dinlenen şahitlerin olayı farklı değerlendirmelerinden dolayı oluşan soru işaretleri bir an önce yanıt bulmalı.”

banner197
NSU komisyon sözcüsü Andreas Kossiski'den değerlendirme

 
NSU komisyon sözcüsü Andreas Kossiski'den değerlendirme

Andreas Kossiski: “KRV NSU araştırma komisyonunda dinlenen şahitlerin olayı farklı değerlendirmelerinden dolayı oluşan soru işaretleri bir an önce yanıt bulmalı.”

Kuzey Ren Vestfalya NSU araştırma komisyonunun yaz tatilinden sonra yapılan ilk oturumunda, 2001 yılında Köln Probsteigasse’de bulunan İranlı bir ailenin dükkânına yapılan bombalı saldırı ile ilgili olarak tanıklar ifade verdiler. İki gün süren soruşturma maratonunu Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclis Grubu’nun NSU araştırma komisyonu sözcüsü Andreas Kossiski değerlendirdi:

“Çarşamba günü gerçekleşen ilk oturum gününde dinlenen dönemin başsavcısı ve savcısının 2001 yılında Probsteigasse’deki bombalı saldırı ile ilgili verdikleri ifadelerin oldukça zıt olması, Köln savcılığında olayın ne kadar farklı değerlendirildiğini göz önüne serdi. Her iki tanık, bombalı saldırının incelenmesi ile görevlendirilmişti. Ama buna rağmen vardıkları sonuç farklıydı. Örneğin o dönemin daire başkanı olaya çok özel bir anlam vermiş olmasa da, patlayıcılarla ilgili suçlardan sorumlu olan kişi, sıra dışı ve ender gerçekleşen bir saldırıdan bahsetti. Saldırının bu denli farklı değerlendirilmesini daha yakından incelememiz gerekecek.

Ayrıca daire başkanının yaptığı açıklamaya göre, 2001 yılında yaşanan saldırı, yabancı düşmanlığı olasılığı göz önünde bulundurularak ele alınmamıştı. Yaşanan saldırı bağlamında neden ırkçı saldırı yönünde araştırma yapılmadığını açığa kavuşturmamız şart. Oysa 2001’den önce de ırkçı saldırılar gerçekleşirken, Köln savcılığı 1992, 1993 ve 1999 senelerinde de patlayıcı maddeli saldırıları araştırmak ile görevliydi.

Son olarak araştırmanın neden bir kaç ay sonra sonuçlandırılıp ama normalde olduğu gibi, aileye bunun bildirilmediğini defalarca sormama rağmen, yanıt alamadım. Ancak bu da açığa çıkartılmalı ve genel olarak Probsteigasse ile Keupstrasse’de gerçekleşen saldırıların ardından mağdurlara karşı sergilenen tutum tartışılıp önemli bir rol oynamalı.Perşembe günkü oturumda ifade veren polisler ve istihbaratçılar ise ağırlıklı olarak NSU hücresi dışında bu saldırılara destek veren kişilerin olup olmadığı sorusu ile karşı karşıya kaldılar. Probsteigasse saldırısını gerçekten Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ikilisi mi gerçekleştirdi? İfade veren kıdemli bir polis memuru, saldırıya daha fazla kişinin dahil olmadığını reddedemedi. Bu ifadeden dolayı NSU araştırma komisyonu bu konuya özellikle ağırlık verecek.

Çarşamba ve Perşembe günleri dinlediğimiz ifadelerden dolayı, araştırma komisyonunun gelecek oturumlarında aydınlatılması gereken ana sorularından biri, Köln’de NSU’yu suçlarında destekleyen daha fazla Neonazi’nin olup olmadığı olacak. Ayrıca yetkililerin KRV eyaletindeki Neonaziler ile NSU arasında bağlantı olduğu yönündeki ipuçlarını yeterince inceleyip incelemedikleri de mutlaka ele alınması gereken konulardan biri.”

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir