NSU cinayetlerin araştırılmasında ihmalkarlık

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu, cinayetlerin soruşturulmasında güvenlik makamlarının büyük ihmalleri olduğuna inanıyor 

NSU cinayetlerin araştırılmasında ihmalkarlık

 

NSU cinayetlerin araştırılmasında ihmalkarlık

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu, cinayetlerin soruşturulmasında güvenlik makamlarının büyük ihmalleri olduğuna inanıyor

Araştırma Komisyonu'nun Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) üyesi Clemens Binninger, soruşturmalar sırasında ihmalkarlık gösterildiğine inandığını belirterek, NSU üyelerinin silah temin ettiği İsviçreli bir silah tüccarına sadece Türk alıcıların sorulmuş olduğuna dikkati çekti.

Binninger, "2004 yılında sıcak bir iz varmış. Ancak BKA (Federal Suç Dairesi) bunu soğutmuş" şeklinde konuştu.

Komisyonun Yeşiller Partili üyesi Wolfgang Wieland da soruşturmaları yürüten güvenlik birimlerinin bir Türk'ün sadece bir Türk tarafından öldürülebileceği gibi sapkın bir mantıkla hareket etmiş olduğu şeklinde bir izlenim edindiğini söyledi.

Komisyonun Sol Partili üyesi Petra Pau da soruşturmaların isteksizce yürütülüp yürütülmediğinin araştırılması gerektiğini belirterek, bunun yanı sıra, cinayet silahıyla ilgili ipuçların izlenmesinde Alman İstihbarat Teşkilatı'nın (BND) ne gibi bir rol oynadığının da ortaya çıkartılması gerektiğini ifade etti.

Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nda bugün ifade veren Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin eski Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hartwig Möller de soruşturmalar sırasında ihmalkarlıkları olduğunu belirterek, "Biz polisin soruşturmayı sağlıklı bir şekilde yürüttüğüne ve aşırı sağcılardan şüphe duymadığına çok çabuk inandık" şeklinde konuştu.

Çeşitli eyaletlerde yürütülen soruşturmaların sonuçları bir araya getirildiğinde aşırı sağcılardan şüphe duyulması gerektiğini ifade eden Möller, bunun Köln'de 2004 yılında patlayan ve 22 kişinin yaralanmasına sebep olan eylemden sonra anlaşılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Kurbanların yakınlarına yapılan maddi yardım 2 katına çıkartıldı

Alman Federal Meclis Bütçe Komisyonu, aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresi tarafından öldürülen 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polis ile bir bombalı eylemde yaralanan 22 kişinin yakınlarına yapılan maddi yardımın 500 bin avrodan 1 milyon avroya çıkartılmasına karar verdi.

Federal Meclis tarafından bugün yapılan açıklamada, NSU'nun işlediği suç olaylarıyla bağlantılı olarak daha fazla kurban yakınının ortaya çıkması sebebiyle maddi yardımın 2 katına çıkartılmasının karara bağlandığı belirtildi.

Maddi yardımın artırılması karşılığında gelecek yıl enformasyon teknolojisi bütçesinde kısıtlamaya gidileceği kaydedildi.

NSU kurbanlarının yakınlarına yapılan maddi yardım bu yılın ilkbaharında yaklaşık 500 bin avroya ulaşmıştı.

Halit Yozgat'ın adı Kassel'deki meydanda yaşayacak

Almanya'nın Kassel kentinde aşırı sağcı "Nasyonal Sosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresi tarafından 6 Nisan 2006 tarihinde öldürülen Halit Yozgat'ın adı, bu kentte adının verileceği "Halit Meydanı"nda (Halit Platz) yaşayacak.

Meydanın 1 Ekim'de yapılacak açılış törenine Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Kassel Belediye Başkanı Bertram Hilgen, Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Uwe-Jörg Hahn, Hessen Eyaleti Bilim Bakanı Eva Kühne-Hörmann ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katılacak.

Kassel'deki "Hollaendische Strasse" ile "Mombach Strasse" adlı caddelerin kesiştiği yerde törenle açılacak olan meydanda, NSU tarafından öldürülen diğer insanların isimlerinin de yer alacağı bir anıt bulunacak.

ha-ber.com  

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2012, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321