banner216
Öne Çıkanlar Almanya Berlin ABD CHP Angela Merkel Avrupa

NSU baş sanığı Zschäpe'nin tüm suçları sabit bulundu

Almanya'da federal savcılık, NSU’nun baş sanığı Beate Zschäpe’nin aşırı sağcı örgütün eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğunu belirtti. Zschäpe’nin ömür boyu hapse çarptırılması gündemde.

banner197
NSU baş sanığı Zschäpe'nin tüm suçları sabit bulundu
NSU baş sanığı Zschäpe'nin tüm suçları sabit bulundu

Almanya'da federal savcılık, NSU’nun baş sanığı Beate Zschäpe’nin aşırı sağcı örgütün eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğunu belirtti. Zschäpe’nin ömür boyu hapse çarptırılması gündemde.

Almanya'da 2000-2007 tarihleri arasında sekizi Türk, 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı NSU hakkında Almanya'nın Münih kentindeki Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada başsavcılık, mütalaasını açıkladı. Başsavcılık NSU'nun baş sanığı Beate Zschäpe'nin aşırı sağcı terör örgütünün tüm eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğunu belirtti. Başsavcı Anette Greger, Zschäpe'nin hapisten çıkması durumunda gözetim altında tutulması için de şartların oluşmuş olduğunu vurguladı.

"Zschäpe olmadan NSU eylem yapamazdı"
Başsavcı Greger, Zschäpe'nin işbirliği olmaksızın NSU terör hücresinin diğer iki üyesi Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhard'ın göçmenleri öldürmelerinin, patlayıcılarla eylem düzenlemelerinin ve banka soymalarının mümkün olamayacağını belirtti. Greger, Zschäpe'nin aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün "halkın gözünü korkutma” ve "Federal Almanya Cumhuriyeti'ne zarar verme” gibi hedeflerini desteklediğinin sabit bulunduğunu ifade etti.

Başsavcı Greger, Zschäpe'nin bizzat eylem alanlarında görünmemesinin de kendisini tehlikeye atmak istememesinden kaynaklanmış olduğu görüşünü savundu. Greger, Zschäpe'nin Yunan işletmeci Theodoros Boulgarides'i öldürdükleri gün Mundlos ile Böhnhard'ı Münih'te telefonla aramasını da, bu olayın gerçekleştirilmesi için irade göstermiş olması olarak değerlendirdiğini belirtti.

Greger, Zschäpe'nin ayrıca 4 Kasım 2011'de Zwickau kasabasında Mundlos ve Uwe Böhnhard ile birlikte yaşadıkları konutu ateşe vererek taammüden adam öldürmeye teşebbüs suçu işlediğini de söyledi. Aynı gün diğer iki NSU üyesi Mundlos ve Böhnhard ise Eisenach kasabasında intihar etmişti. İkilinin intihar ettiği an NSU'nun terör hücresi olarak varlığının sona erdiğini belirten başsavcı, kundaklama eyleminin söz konusu örgütün hanesine yazılamayacağını söyledi.

Başsavcı Jochen Weingarten ise NSU davasındaki bir diğer sanık Holger G.‘nin ise NSU'yu üç olayda desteklemekten suçlu bulunduğunu; örgüte ehliyet, pasaport vesigorta kimliği sağladığının saptandığını belirtti.     

Zschäpe için ömür boyu hapis talebi bekleniyor
Başsavcılığın, ceza taleplerine ilişkin müracaatını, 2 Eylül'de tatile giren mahkemenin tekrar çalışmaya başlayacağı 12 Eylül tarihinde yapması öngörülüyor. Zschäpe için müebbet, diğer sanıklar için ise en az bir yıl hapis cezası istenmesi bekleniyor.(Kaynak:DW)

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Cihan Kabadayi 11 ay önce

Elimde ispati ve Delili var, Cinayetleri yaptiran, alman Askeri ve Gizli Servisinde ki Nazi olusmlari, yani alman hükümetinin Emri ile yapildi, bunu MIT e dahi sundum, Sonuc ortada, Itibarimiz Sifir, tavuk gibi Infaz, hem de Polis basmerkezi yani gibi yerlerde, DEVLETIN REISIM GEREGINI YAP

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir