banner216
Öne Çıkanlar CHP AKP Obama FETÖ Oranienplatz ABD

NRW Fikir Atölyesinden seminer

Kuzey Ren Vesfalya`nın bir tatil beldesi olan Sauerland`taki Meschede kasabasında Alman Sosyal Demokrat Parti SPD`ye yakın olan Friedrich-Ebert Vakfınında desteğiyle “NRW Fikir Atölyesinin”’ düzenlediği hafta sonu seminerinde “Demokrasi, Türkiye (AKP) –Almanya ilişkileri ve Türkiye`de Gazeteci olmak” gibi önemli konular ele alındı 

banner197
NRW Fikir Atölyesinden seminer
NRW Fikir Atölyesinden seminer

Kuzey Ren Vesfalya`nın bir tatil beldesi olan Sauerland`taki Meschede kasabasında Alman Sosyal Demokrat Parti SPD`ye yakın olan Friedrich-Ebert Vakfınında desteğiyle “NRW Fikir Atölyesinin”’ düzenlediği hafta sonu seminerinde “Demokrasi, Türkiye (AKP) –Almanya ilişkileri ve Türkiye`de Gazeteci olmak” gibi önemli konular ele alındı.Geniş bir katılımla gerçekleşen Politik Seminere Duisburg, Hamm, Mülheim, Essen ve Gelsenkirchen şehirlerinden farklı meslek gruplarından insanlar katıldı.Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce Duisburg`ta kurulan Fikir Atölyesi partiler, mezhepler üstü çok kültürlü duyarlı demokrat insanların birlikte çalıştığı bir barış ve demokrasi inisiyatifi. 


Demokrasi eşittir özgürlük
Seminerin birinci günü SPD Hamm-Heessen Belediye Meclisi Üyesi ve Fikir Atölyesi Başkanı Yardımcısı Sosyal Pedagog-Gazeteci Mehmet Tanlı genel hatlarıyla bir Halk iradesi olan Demokrasiyi, ortaya çıkışını, tarihini ve demokrasinin farklı ülkelerde farklı konumunu anlattı. Tanlı ayrıca Demokrasinin, insan hakları, medya özgürlüğü, güçler ayrılığı, kadın, emek ve ekoloji gibi konularla da bağlantısını ön plana çıkardı ve “Demokrasiden kopma toplumsal felaketleri beraberinde getirir, ülkeleri uygarlıkta geriye götürür, bireyleri sayılmayan, sevilmeyen bir ülke, devlet olursunuz” dedi. 

Yapılan her yanlış açıklamanın negatif yansıması var
Meschedede bir Otelde gerçekleşen Seminerin ikinci gününde ise Fikir Atölyesi Yürütme Kurulu Başkanı Gazeteci Metin Es krize dönüşen Almanya –Türkiye ilişkilerini masaya yatırdı. Es “Türkiye ile Almanya arasında yaşanan bu siyasi ve diplomatik gerilim, ticarete, turizme, güvenliğe ve buradaki toplumsal yaşama etkileri yansımaları oluyor. Türkiye ile çalışan 6800 Alman Firması var. Bu girişimcileri, insanları küstürmemek lazım. Almanya küresel bir güçtür kabul etmek gerekir. İkili ilişkilerde Ankara’dan yapılan her açıklama öncesi kapsamlı ve çok iyi düşünülmesi gerekiyor. Biz iki ülkenin iyi geçinmesini isteriz’’ dedi.

Tele 1 TV ve diğer muhalif medya ağır baskı altında
Fikir Atölyesi Seminerinin son gününde ise TJB-NRW Onursal Başkanı, Milliyet Avrupa’nın NRW eski, Tele 1 TV`nin ise yeni Almanya Temsilcisi Gazeteci Recai Aksu, “Türkiye`de Gazetecilik ve Medyanın durumu” konusunda katılımcılara bir sunum yaptı. Recai Aksu “Türkiye’de Muhalif Medya ve Temsilcileri büyük bir baskı altında. Ahmet Şık gibi bir gazeteci ikinci kez bir yılı aşkındır hapiste. Yol, İmece, Hayat, TV 10 Kanalları muhalif duruşları nedeniyle siyasi kararlarla haksız yere kapatılıp bir kısmının mallarına, cihazlarına el konuldu bu kabul edilemez bir durum. Yine mensubu olduğum, Merdan Yanardağ’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Muhalif ve Cumhuriyetçi bir kanal olan Tele 1 TV`ye büyük bir baskı var istedikleri halde korkudan kimse reklam veremiyor. Bu baskılar ama ortak ve kararlı mücadeleyle bir gün mutlaka kırılacak, hak yerini bulacaktır’’ dedi. ha-ber.com
 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir