Neonazi maktullerinin aileleri ihmal ediliyor

Alman Federal İçişleri ve Adalet Bakanlığının arabulucu olarak görevlendirdiği Berlin eski Yabancılar Sorumlusu Barbara John, NSU kurbanlarının ailelerinin ihmal edildiğini söyledi

Neonazi maktullerinin aileleri ihmal ediliyor

 

 

Neonazi maktullerinin aileleri ihmal ediliyor

Alman Federal İçişleri ve Adalet Bakanlığının arabulucu olarak görevlendirdiği Berlin eski Yabancılar Sorumlusu Barbara John, NSU kurbanlarının ailelerinin ihmal edildiğini söyledi

Barbara John, ailelerin gelişmeleri ancak medya aracılığıyla takip edebildiklerini ve yetkili makamların güncel bilgileri kendilerine aktarmadığını ifade etti. Almanya'da yedi yıl boyunca cinayet işleyen NSU terör örgütünün ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık dokuz ay geçti. 2000 ila 2007 yılları arasında işlenen cinayetlerde 8'i Türk olmak üzere toplam 10 kişi katledilmişti. Kurbanların geride kalan aileleri için Federal Hükümet, Berlin eski Yabancılar Sorumlusu Barbara John'u hükümet ile makullerin aileleri arasında arabuluculukla görevlendirdi. Göreve geldiğinden bu yana yaptığı çalışmaları Cihan'a değerlendiren John, cinayetleri araştırma kapsamında ailelerin ihmal edildiğini dile getirdi.

John, NSU hakkında devam eden soruşturmalardan ailelerin bilgilendirilmediğini ifade ederek, gelişmeler hakkında sadece medya aracılığıyla haberdar olmalarını eleştiriyor. "Polisin aileyi gelişmelerden bilgilendirmemesini üzücü buluyorum. Son gelişmeleri aktarmak için poliste bir ekip oluşturulmalı. Ben elimden geldiği kadar bilgilendiriyorum. Bu konuda Adalet Bakanlığı bana yardım ediyor." diye konuşan Barbara John, bunun için yetkililerin kurban yakınlarını ziyaret etmesini tavsiye etti.

Münferit olaylarla meşgul olduğunu belirten John, kurbanlardan geride kalan çocukların Türk vatandaşlığını koruma kaidesiyle, Alman vatandaşlığını arzuladıklarını dile getiriyor. Belediyelerin işlemler hakkında 'kimseye ayrıcalık sunamayız' açıklamasını eleştiren John, geride kalanlar için normal durumların geçerli olmaması gerektiği düşüncesini savunarak, "Kimileri hâlâ travma yaşadığı için belediyelerin koşullarını yerine getiremiyor." dedi.

ZSCHÄPE HÂKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Diğer yandan 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan NSU örgütü üyesi olma şüphesiyle tutuklu bulunan Beate Zschäpe hakkında cinayet suçlamasıyla Eylül ortasında dava açılacağı belirtiliyor. Federal Savcılık, Zschäpe hakkında toplam 10 cinayete iştirak etmekten dava açacak. 37 yaşındaki Zschäpe için ayrıca örgütün yapmış olduğu 14 banka soygununa katılma suçlaması bulunduğu da kaydediliyor. Şimdiye kadar Zschäpe hakkında sadece terör örgütüne üye olma ve ağır kundaklama suçlamaları bulunuyordu.

GAUCK NPD KAPATMA DAVASINDA TEMKİNLİ

Aşırı sağcı parti NPD hakkındaki kapatma davası tartışmalarında temkinli davranan Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, bu kapsamda parti hakkındaki araştırmaları takip ettiğini söyledi. Bu tür soruşturmalarda zamana ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Gauck, sivil toplumun birçok yerde oldukça aktif olduğunu belirterek, "Sağcıların boy gösterdiği yerde biz onlardan on kat daha fazlayız." diye konuştu. Aşırı sağa karşı mücadelede vatandaşı teşvik eden Gauck, "Onlardan kaçmayın. Tanığa ihtiyaç duyulan yerde tanık olun." dedi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2012, 20:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321