Neo-Nazi davasında muhbir ifşaatı

İsimlerin gizlenmediği bazı gizli belgelerin Federal Meclis Araştırma Komisyonu'na iletilmesi tartışma yarattı

Neo-Nazi davasında muhbir ifşaatı

 

 

Neo-Nazi davasında muhbir ifşaatı

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin cinayetlerinin araştırılması sırasında Federal Meclis Araştırma Komisyonu tarafından Thüringen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi'nden istenilen bazı gizli belgelerin, gizlenmeksizin içindeki isimlerle verilmesi tartışma yarattı.     

Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanlığı tarafından bu konuda henüz bir açıklama yapılmazken "Der Spiegel" dergisi, bazı Anayasayı Koruma Dairesi yetkililerinin, sözkonusu belgelerde kendi muhbirlerin isimlerinin de yer aldığı ve bu isimlerin şimdi açığa çıkabileceği gerekçesiyle endişeli ve öfkeli olduğunu yazdı.

Derginin haberinde, Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanı Jörg Geibert'in Araştırma Komisyonu'na ilettiği 778 dosyanın gizli olduğu ve bazı kısımlarında yer alan muhbir isimlerinin karartılmadığı ifade edildi.

Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanlığı

Almanya'nın Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanlığı Federal Meclis Araştırma Komisyonu'na, Anayasayı Koruma Dairesi muhbirlerinin isimlerinin de açık bir şekilde yer aldığı dosyaları iletmeyi sürdüreceğini açıkladı.

Bakanlığın bir sözcüsü, Erfurt kentinde yaptığı açıklamada, çizgilerine bağlı kalacaklarını ve Araştırma Komisyonu'nun istediği her dosyayı göndereceklerini söyledi.

Sözcü, sonuçta bu dosyaların gizli olduğunu ve Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun gizli dosyaların açıklanmamasıyla ilgili genelgeye bağlı kalacağına inandıklarını ifade etti.

Ekim sonunda ya da Kasım başında Thüringen eyaletindeki güvenlik makamlarından aldıkları yaklaşık 1000 dosyayı daha Federal Meclis Araştırma Komisyonu'na göndereceklerini belirten sözcü, bu dosyaların 2003 ve 2012 yıllarına kadar yaşanan aşırı sağcı olayları içerdiğini kaydetti.

Sol Parti Thüringen Eyalet Meclisi Üyesi Martina Renner de eyalet içişleri bakanlığının tutumunu destekleyerek, bazı güvenlik birimlerinin hala parlamenter kontrolden kaçmaya çalışmasını anlayamadığını söyledi. 

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2012, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321