banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

''Nazi Komisyonu'' özel oturum planlıyor

Almanya'da Neonazi cinayetlerini araştıran Federal Meclis Komisyonu, meclis tatilde olmasına rağmen özel bir oturum düzenlemeyi planlıyor

banner197
''Nazi Komisyonu'' özel oturum planlıyor

 

 

''Nazi Komisyonu'' özel oturum planlıyor

Almanya'da Neonazi cinayetlerini araştıran Federal Meclis Komisyonu, meclis tatilde olmasına rağmen özel bir oturum düzenlemeyi planlıyor

Alman iç istihbaratı konumundaki Federal Anayasa Koruma Teşkilatı'nda (BfV) dosya silme olaylarına bir yenisinin eklenmesi komisyonu harekete geçirdi. Komisyon, Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'ten konuya açıklık getirmesini talep etti.

Aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresiyle ilgili dosyaların imha edildiği ortaya çıkması geniş yankı bulmuş, BfV Başkanı Heinz Fromm istifa etmişti. Ancak istihbarat teşkilatında birden fazla kez dosya yok edilmesi yönündeki iddialara BfV tarafından yalanlanmasına rağmen açıklık getirilmedi. Parlamento bünyesinde kurulan NSU komisyonu, Federal İçişleri Bakanı Friedrich'ten bu olaya açıklık getirilmesini talep etti. Federal Meclis'in bir basın sözcüsü, komisyonun konuyla ilgili önümüzdeki hafta özel bir oturum yapmayı planladığını söyledi. Bu oturumun İspanya'ya yardımı onaylamak için meclisin toplanacağı Perşembe günü yapılması bekleniyor. Komisyon Başkanı Sebastian Edathy ise oturumu bu oylamadan sonra yapmayı düşündüklerini açıklarken, meclisteki parti grupları da bu oturumu destekledi. Oturumun gerçekleşebilmesi için Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'in onayı gerekiyor.

ARD'nin 'Monitor' programında BfV memurlarının 11 Kasım'dan sonra bir kez daha muhbirlerle ilgili dosyaları yok ettiği bildirilmişti. Kurumun eski Başkanı Fromm ise 8 Kasım'da NSU üyeleri Beate Zschaepe, Uwe Börnhardt ve Uwe Mundlos hakkında ne kadar bilgi varsa hepsinin bulunup toplanmasını emretmiş, ancak istihbarat memurlarının 11 Eylül'de ve daha sonraki bir tarihte önemli dosyaları imha ettiği iddia edilmişti. BfV ise dosya yok etme olayının tek bir kez gerçekleştiği savunuyor. Kurum ayrıca bireysel hatalar tüm 2 bin 700 BfV memurun çalışmalarını temsil etmediğini, NSU ortaya çıkmasından bu yana kurum olayı aydınlatmak için büyük çaba sarf ettiğini belirtiyor.

BİRLİK PARTİLİ İÇİŞLERİ BAKANLARI BFV REFORMUNU GÖRÜŞTÜ

Federal İçişleri Bakanı Friedrich, Hıristiyan Birlik Partili (CDU/CSU) eyalet içişleri bakanları ile Hannover'de Federal Anayasa Koruma Teşkilatı'nda reformu masaya yatırdı. Spiegel Online'da çıkan habere göre bu gizli toplantıya diğer partili meslektaşlar davet edilmedi. Kuzey Ren Westafalya İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, gizli servisleri ilgilendiren konuda geniş katılım sağlanması gerektiğini vurguladı. Federal Bakan Friedrich ise bu siteye yaptığı açıklamada, "Gizli plan veya tek başına hareket söz konusu değil. Ancak ben hiç kimseye toplanmayı ve görüş alışverişinde bulunmayı yasaklayamam." dedi.

Friedrich, federal ve eyalet emniyet birimleri arasındaki işbirliği konusundaki eksiklikleri tespit etmek için Federal Eyalet Komisyonu kurmuştu. Bu komisyon araştırmaların sonucunu sonbaharda tanıtması bekleniyor. Bu değerlendirmesi ve teklifler Anayasa Koruma Teşkilatı'nda yapılacak reformlarda da büyük rol oynayacağı tahmin ediliyor.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir