banner269
Öne Çıkanlar Almanya ABD Berlin Türkiye PKK CHP

''Nazi cinayetlerinde polis izi''

Yeşiller Partisi Federal Meclis Üyesi Memet Kılıç, Alman hükümetinin, kendisinin sunduğu bir soru önergesine verdiği yanıtta bir polis memurunun, 8 Türkü öldüren aşırı sağcı NSU adlı terör hücresi üyesi Beate Zschaepe'ye yardımcı olduğunu doğruladığını bildirdi.

banner197
''Nazi cinayetlerinde polis izi''

 

''Nazi cinayetlerinde polis izi''

Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis Üyesi ve parti grubunun uyum sorumlusu Memet Kılıç, Alman hükümetinin, kendisinin sunduğu bir soru önergesine verdiği yanıtta bir polis memurunun, 8 Türk, 1 Yunanlı ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresi üyesi Beate Zschaepe'ye yardımcı olduğunu doğruladığını bildirdi.

Kılıç, "Nazi cinayetlerinde polis izi" başlığıyla Türkçe yaptığı yazılı açıklamada, "Hükümet verdiğim soru önergesine verdiği yanıtla K.A. isimli bir polis memurunun Beate Zschaepe'ye Jena kentinin Burgau semtinde bulunan ve 28 Ocak 1998 tarihli bir baskında içinde bomba bulunan garajı kiraladığını doğrulamıştır. Hükümet bu son olayla birlikte cinayetleri çözecek yap-boz resmini sadece izlediğini, ancak bilinmeyen parçaların ortaya çıkarılmasına hiçbir katkıda bulunmadığını açıkça ortaya koydu" ifadesini kullandı.

Federal Meclis İçişleri Komisyonu'nun ilk gizli toplantısında söz konusu garajın bir polis tarafından kiraya verilip verilmediğini sorduğunu hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti:

"Sorumu sadece İçişleri Komisyonu Başkanı Sayın Bosbach duymuş ve polis memurunun, garajın kiracılarından biri olduğu yönünde bilgisi olduğunu ifade etmişti. O gün ne Anayasayı Koruma Dairesi, ne de Federal Polis Dairesi (BKA) temsilcileri sorumu duymak istemediler. Federal Yabancılar Meclisi Başkanlığı dönemimden, Doğu eyaletlerindeki arkadaşlarımızın polis konusunda ne kadar şikayetçi olduklarını bizzat biliyorum. Bu nedenle soruşturmanın başından beri polis faktörü üstünde duruyorum ve durmaya devam edeceğim."

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir