''Müslümanlar toplumumuzun bir parçasıdır''

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann'ın eyalette bulunan Müslüman sivil toplum kuruluşları temsilcilerine iftar verdi. Başbakan Kretschmann, sünnet yasağına da bir anlam veremediğini belirterek, "Müslümanlar toplumumuzun bir parçasıdır" dedi.  

''Müslümanlar toplumumuzun bir parçasıdır''

 

 

''Müslümanlar toplumumuzun bir parçasıdır''

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann'ın eyalette bulunan Müslüman sivil toplum kuruluşları temsilcilerine verdiği iftara, Yahudi Cemaati ve kiliseden temsilciler de katıldı

Başbakanı Kretschmann iftarda diyalog vurgusu yaptı. Başbakan Kretschmann, sünnet yasağına da bir anlam veremediğini belirterek, "Müslümanlar toplumumuzun bir parçasıdır" dedi.

Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, son beş yıldan bu yana Baden Württemberg Eyalet hükümeti tarafından Müslüman sivil toplum kuruluşları temsilcilerine iftar verme âdetini bu yıl da sürdürdü. Başbakanı Kretschmann himayesinde verilen 5. İftar Daveti'ne yaklaşık 200 kişi katıldı.

Eyalet Uyum Bakanı Bilkay Öney, Eyalet Devlet Bakanı Silke Krebs, Yeşiller Eyalet Parlamentosu Milletvekilleri Muhterem Aras ve Willi Halder, BW Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Beate Bube, Eyaletin Emniyet Genel Müdürü Dr. Wolf Hammann, Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı ve eşi Nilgün Erdem Arı, DİTİB Dinlerarası Diyalog Sorumlusu Bekir Alboğa, DİTİB Württemberg Eyalet Teşkilatı Başkanı Erdinç Altuntaş, Yahudi Cemaati ve Kilise temsilcileri, Türk ve Alman sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, işadamları ve eyaletteki Müslüman cemaatlerden temsilciler de iftarda hazır bulundu.

İftar yemeği öncesi davetlilere hitabeden Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, inanç özgürlüğüne büyük önem verdiklerini belirterek, eyaletteki Müslümanların dini vecibelerini özgürce yerine getirmelerinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Ülkedeki Müslüman toplumu ile barış, birlik ve beraberlik içinde ve karşılıklı saygı çerçevesinde yaşanılması gerektiğini ifade eden Başbakan Kretschmann, sünnet yasağına da bir anlam veremediğini söyledi. Kretschmann, şöyle konuştu: "Eyaletimizde pek çok Müslüman, çok başarılı ve kariyer sahibi. Bunlar, büyük şirketlerin yönetimlerinde yer almaktalar veya kendi şirketlerini kurmuşlar. Bu kişilerin birçoğu eyaletimizde istihdam oluşturuyor, vergi ödüyor, politikada ve derneklerde yer alıyorlar. Müslümanlar bu toplumumuzun bir parçasıdır. Baden-Württemberg'de kiliseler ve dini topluluklar arasındaki diyalog, aynı zamanda inanan ve inanmayan insanlar arasındaki diyalog toplumumuz için büyük önem taşımaktadır. Bunu için farklı inanç grupları arasında diyaloga ihtiyacımız var. Eyaletimizde yaklaşık 400 bin Müslüman yaşıyor. Bugün eyaletimizde doğan her 8 çocuktan birinin annesi Müslüman'dır. Müslümanlara karşı hoşgörü kültürünü geliştirmemiz kaçınılmaz bir durum. İnsanlar sadece kabul gördükleri yerlerde yaşamak isterler. 'Hoşgeldin kültürü' toplum ve ekonomimiz için merkezi ve önemli derecede kaçınılmaz olgu. Geldiğimiz yerler faklı olabilir, ancak bulunduğumuz ve yaşadığımız yer açısından beraberce geleceğimizi inşa etmek zorundayız."

İftar programında bir konuşma yapan Eyalet Uyum Bakanı Bilkay Öney, İbrahimi dinlerin birleştirici yönlerine vurgu yaparak, "Eyaletteki dini toplulukların din özgürlüğü ve insan hakları ihlallerine karşı vermiş olduğu özverili çabalar herkese örnektir." dedi.

bw-baskan-iftar-b.jpg

ha-ber.com 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2012, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321