banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

''Müslümanlar, Almanya'nın bir parçasıdır''

Almanya'da bazı Alman ve Türk kökenli bakanlar tarafından Kurban Bayramı mesajları yayınlandı

banner197
''Müslümanlar, Almanya'nın bir parçasıdır''

 

 

''Müslümanlar, Almanya'nın bir parçasıdır''

Almanya'da bazı Alman ve Türk kökenli bakanlar tarafından Kurban Bayramı mesajları yayınlandı

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Hz. İbrahim'in tek oğlunu Allah için kurban etmeye hazır olduğunu hatırlatarak, Hz. İbrahim'in dünyadaki Müslümanları, Hristiyanları ve Yahudileri birbirine bağladığını belirtti.

"Bu nedenle, Kurban Bayramı, tanışmalar ve birliktelik için cesaret verici bir işaret" ifadesini kullanan Böhmer, Kurban Bayramı'nın aileleri, dostları, komşuları, tanıdıkları, Müslümanları ve diğer dinden insanları bir araya getirdiğini ve diyalog için imkan sağladığını kaydetti.

Kurban Bayramı'nın huzur ve barış içinde geçmesini dileyen Böhmer, "Ülkemizdeki tüm Müslümanların, aileleri ve dostlarıyla birlikte mutlu bir zaman geçirmelerini içtenlikle diliyorum" ifadesine yer verdi.

Böhmer, mesajının sonunda Türkçe olarak "Kurban Bayramınız kutlu olsun" ifadesini kullandı.

Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan da Türkçe yayınladığı mesajında, tüm Müslümanlara ailece mutlu, huzurlu ve barış dolu bir bayram dileyerek, "Dini bayramlar, dinler arası ve kültürler arası diyaloglara açıktır. Kurban Bayramı, Allah'a güvenmek demektir. Müslümanlar bu bayramda dualarıyla Yahudi, Hristiyan ve Müslümanların ortak atası Hz. İbrahim'i hatırlarlar. Bu nedenle bu bayram karşılıklı diyaloglar için önemlidir" ifadesine yer verdi.

Özkan, bayramın, karşılıklı önyargıları yıkarak diyaloglara vesile olmasını dilediğini kaydetti.

Berlin Eyaleti Çalışma, Uyum ve Kadın Bakanı Dilek Kolat da mesajında, Hz. İbrahim'in Yahudilerin, Hristiyanların ve Müslümanların ortak peygamberi olmasına rağmen, geçmişte her zaman dinler arasındaki farklılıklara vurgu yapıldığına, tanışma ve diyaloğun yerine şiddet olaylarının ve savaşların yaşandığına işaret ederek, bu nedenle kendisi için özellikle bayram günlerinde dinlerin ortak yanlarının vurgulanmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Sonuçta tüm dinlerin temel değerlerinin ve değer anlayışlarının aynı olduğunu, bu nedenle herkesin diğer insanlara saygı gösterme sorumluluğu olduğunu ifade eden Kolat, özellikle Berlin gibi farklı dinlerden insanların kapı kapıya birlikte yaşadığı bir şehirde karşılıklı saygının çok daha önemli olduğunu kaydetti.

Bunun Hristiyanların, Yahudilerin ve Müslümanların ortak bir mesajı olduğunu belirten Kolat, bu çoğulcu toplum içinde herkesin, diğer insanların görüşlerini hiçbir şekilde benimsemese bile gerektiği zaman bu insanlara da katlanması gerektiğini ifade etti.

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz da partisi adına yayınladığı mesajında, ülkede yaşayan tüm Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutlayarak, bayram vesilesiyle bir kez daha tüm Müslüman cemaatlerle diyalog içinde olunması gerektiğini dile getirdi.

Müslümanlara yönelik önyargıların kırılması ve toplumsal diyaloğun güçlendirilmesi için çaba harcanması gerektiğini belirten Özoğuz, Müslümanlara saygıyla ve açıklıkla davrandıklarını, bu nedenle Müslümanları bir tehditmiş gibi göstermeye çalışan sağcı kesime tahammülleri olmadığını ifade etti.

Özoğuz, "Almanya'da yaşayan Müslümanlar, İslam diniyle birlikte Almanya'nın bir parçasıdır ve Müslümanların çok büyük bir kısmı Anayasaya bağlıdır" ifadesini kullandı.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir