Müslüman ve Yahudi sünnet ittifakı

Avrupa Hahamlar Konferansı Başkanı Pinchas Goldschmidt, Almanya'da Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti ''yaralama suçu'' kapsamına alan kararı eleştirdi

Müslüman ve Yahudi sünnet ittifakı

 

 

Müslüman ve Yahudi sünnet ittifakı

Avrupa Hahamlar Konferansı Başkanı Pinchas Goldschmidt, Almanya'da Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti ''yaralama suçu'' kapsamına alan kararı eleştirdi

Goldschmidt, Berlin'de yaptığı açıklamada, sünnetin Yahudi geleneğinin bir parçası olduğunu belirterek, ''Bu karar uygulamada kalırsa, Yahudiler için Almanya'da gelecek görmüyorum'' dedi.

Alman hükümetinden bu konuyu hukuki olarak hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturmasını isteyen Goldschmidt, erkek çocuklarının dini nedenlerden dolayı sünnet edilmesinin Alman Anayasası'nda yer verileceğine inandığını kaydetti.

Almanya'daki Yahudi cemaatine, mahkemenin kararına rağmen erkek çocuklarını sünnet ettirme geleneğini sürdürmeleri çağrısında bulunan Goldschmidt, sünnetin Yahudi dininde zorunlu olduğunu, bu konuda başka mahkeme kararlarının alınmasının veya yeni yasaların çıkartılmasının beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

Goldschmidt, Deutsche Welle'ye yaptığı açıklamada da Avrupa'da dini azınlıkları dışlandığı eğilimini gördüğünü ifade ederek, buna örnek olarak, İsviçre'deki minare yasağını, Fransa'daki burka yasağını ve Hollanda'da hayvanların dini usullere göre kesilmesi konusunda siyasi tartışmaları gösterdi.

Bu yasaların hepsinin bazı kültürleri veya medeniyetleri daha düşük seviyeye koymayı ve onları kısıtlamayı hedeflediğini belirten Goldschmidt, Köln mahkemesinin kararının da Yahudi ve İslam medeniyetinin Avrupa'da ''kabul görmediği duruşunu'' ifade ettiğini kaydetti.

Avrupa Hahamlar Konferansı, Köln mahkemesinin kararını, Almanya'da Holocaust'tan sonra Yahudi yaşamına en ağır saldırı olarak değerlendirdiği bildirildi.

Sünnet yasağına karşı AB başkentinde ortak bildirge

Avrupa'daki Müslüman ve Yahudi cemaatlerinin önderleri, Almanya Köln Eyalet Mahkemesi'nin dini amaçlı sünneti "adam yaralama suçu" sayan kararını AB başkenti Brüksel'e taşıdı. Burada hukuk ve tıp uzmanları ve Avrupa Parlamentosu milletvekilleriyle konuyu istişare eden ve kararın doğurabileceği sonuçları tartışan Müslüman ve Yahudi temsilciler, zirvenin sonunda ortak bir deklarasyon yayınladı.

Müslüman ve Yahudi cemaatlerinin önderleri öncülüğünde gerçekleşen zirvede Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleriyle de yer aldı. Yapılan çalışmalar sonucunda ortak bir deklarasyon hazırlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. Ortak bildiride, "Bu kararı temel din ve insan haklarımıza karşı yapılmış bir hakaret olarak görüyoruz. Dinlerimizde kadim bir ritüel ve bir o kadar da bu dinlerin esası olan sünnete karşı alınan bu mahkeme kararını şiddetle kınıyoruz." denildi.

Ortak deklarasyonda, "Bizler Yahudi ve Müslüman Cemaatlerinin temsilcileri olarak hukuk ve tıp uzmanlarıyla ve ayrıca Avrupa Parlamentosu'nun (AP) temsilcileriyle bir araya gelerek, geçtiğimiz günlerde Almanya'daki bir Eyalet Mahkemesi tarafından alınan ve sünneti suç sayan endişe verici kararı görüştük. Bu kararı temel din ve insan haklarımıza karşı yapılmış bir hakaret olarak görüyoruz." ifadelerine yer verildi.

Bu karara karşı Alman siyasilerin, Alman Parlamentosu'nun göreve çağrıldığı ortak bildiride, "Bu endişe verici durumun bir an önce bertaraf edilmesi ve dini cemaatlerin haklarını koruyup bunların arasında huzuru yeniden sağlamak için Almanya ve Avrupa Birliği genelinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz." ifadelerinin altı çizildi.

AB başkentindeki zirveye Almanya'daki Müslümanlar adına Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere beraberindeki heyetle katıldı. Prof. Ali Dere toplantıyı; "Bu görüşme bizlere kararın uluslararası boyutunu ve burada dini cemaatlerde yarattığı sıkıntıları açık bir şekilde gözler önüne sermiştir. Müslüman ve Yahudi Cemaatlerinin dini uygulamalarını engelleyen bu karara karşı acilen önlem alınmalıdır." şeklinde özetledi.  

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321