MÜSİAD Genel Başkanı Olpak Almanya'da

Olpak: "Toplam itibariyle bakıldığında bu örgüte (FETÖ) direkt olarak yardım ve yataklık yapmakla karşı karşıya kalan özel sektör şirketlerinin sayısı öyle sanıldığı kadar çok değil"

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak Almanya'da

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak Almanya'da

Olpak: "Toplam itibariyle bakıldığında bu örgüte (FETÖ) direkt olarak yardım ve yataklık yapmakla karşı karşıya kalan özel sektör şirketlerinin sayısı öyle sanıldığı kadar çok değil"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Toplam itibariyle bakıldığında bu örgüte (FETÖ) direk olarak yardım ve yataklık yapmakla karşı karşıya kalan özel sektör şirketlerinin sayısı öyle sanıldığı kadar çok değil." dedi.
Olpak, Almanya'da MÜSİAD'ın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti teşkilatının "MÜSİAD Köln AGİK Programı ve İkili İş Görüşmeleri" adıyla düzenlendiği etkinlikte gazetecilere açıklamada bulundu.

Türk ve Alman iş adamlarının bir araya geldiği Ren nehri turunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, iş dünyasına yönelik düzenlenen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) operasyonlarının Türkiye ekonomisine etkisini değerlendirerek, "Belki aşağıda geniş taban bazında iyi niyetli insanları kandırmışlardı ama şirketler bazında, Türkiye'nin gelmiş olduğu 850 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasıla'yı (GSMH) etkileyebilecek tarzda bir şirket yapılanması söz konusu değil." dedi.
Kayyum atanan şirketlerin yönetimlerinin değişmiş olmasına rağmen ticari faaliyetlerine devam ettiğini hatırlatan Opak, "Bu şirketlerden bir kısmına kayyumlar atandı. Kayyum atanması da zaten şirketin ticari hayattan çekilmeleri anlamına gelmiyor, yönetimlerinin yer değiştirmesi. Dolayısıyla bizim belki psikolojik bazda canımızı sıkan gelişmeler oldu ama ekonomimizi onların etkileyeceği tarzda bir tabloyla karşı karşıya değiliz. Bundan sonraki süreçte de daha rahat bir görünüm önümüzde olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

 Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi gelişmeleri de değerlendiren Olpak, "Turizmi hariç tutacak olursak ekonomimizin net bir şekilde bir etkilenmesini görmediğimizi söylemek isteriz. Turizmin de hükümetler arasında yaşanan krizden ziyade maalesef öncelikle Haziran seçimlerinden sonra terörün azmaya başlaması, bir miktar da Suriye kaynaklı terörün azmasından sonra turizmde yaşanan gerilemedir. Ben orta ve uzun vadede de siyaset anlamında böyle bir sıkıntının olmayacağını düşünüyorum. İki ülkenin ilişkileri gayet derin. Siyasilerimiz de bu konuya daha soğukkanlılıkla yaklaşacaklardır. AB'nin en büyük ortaklarından Almanya'dan beklentimiz bu konuda daha olumlu adımlar atması şeklindedir." ifadelerini kullandı.

Öte yandan MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, etkinliğe katılan Alman iş adamlarına Türkiye'de 15 Temmuz Darbe Girişimi sürecini anlattı ve Türk ekonomisinin gayet istikrarlı yoluna devam ettiği mesajını verdi.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 07:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER