Münster Eylemi Terör değil bireysel cinnetmiş

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletindeki Münster şehrinde Kafede oturanlara Karavanla dalarak intihar eyleminde bulunan kişinin Alman olduğu ortaya çıktı. 

Münster Eylemi Terör değil bireysel cinnetmiş

Münster eylemi terör değil bireysel cinnetmiş

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletindeki Münster şehrinde Kafede oturanlara Karavanla dalarak intihar eyleminde bulunan kişinin Alman olduğu ortaya çıktı. 

Hatırlanacağı üzere aynı gün Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan olaya terör tanısı koymuş ve Fransa’yı da ' Aynı şeyler Fransa`da da olabilir'' diyerek tehdit etmişti.

Psikolojik rahatsızlığı olduğu iddia edilen 48 yaşındaki Sanayi Dizayneri Jens R.‘nin Karavanla Kiepenkerl`deki Kafeteryanın dışarda oturan müşterilerine saldırısı sonucu üç kişi hayatını kaybetmiş, otuz kişi de yaralanmıştı.Cinnet geçirip bu üzücü saldırıyı yapan kişinin eylemi önce terör saldırısı sanılmıştı.

Eylemin gerçekleştiği Münster şehri Almanya ‘nın batı Eyaletlerinden Göçmenlerin de yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde bulunuyor ve komşu ülke Hollanda’ya 40 kilometre uzaklıkta.

Münster‘de dört bine yakın Türkiyeli yaşıyor ve bir de T.C Başkonsolosluğu bulunuyor. Şehir bir Üniversite ve memur şehri aynı zamanda.

Olayın hemen sonrası şehrin merkezinde büyük bir operasyon başlatan ve eski şehir merkezini olası bir ikinci saldırı tehditti nedeniyle boşaltan Münster Polisi aracı süren 49 yaşındaki Jens R. nin hemen eylem sonrası araçta kendisini öldürdüğünü açıkladı.Münster`de yas hakim
Münster polisi olayın terör saldırısı olmadığını söylemese de ajanslara zanlının aşırı sağcı Almanlarla ilişkisi olduğunu ve Münster polisinde sinir hastası, sık sık bayılmaları, sağlık sorunları nedeniyle tanındığını ve ölmeden öncede uzun bir intihar vasiyetnamesi yazdığına dair haberler düştü.İki gündür bu saldırı nedeniyle Münster ‘de büyük bir endişe ve üzüntü hakim ama şehir yavaş yavaş normal hayatına dönüyor.

Olay günü ve dün Eyalet ve Federal İçişleri Bakanları Herbert Reul, Horst Seehofer, Eyalet Başbakanı Armin Laschet Münster`e ziyarette bulunup bu saldırıyı şiddetle kınayıp saldırıda hayatını kaybedenlerle, yaralıların ailelerine taziye ve geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Ayrıca meşhur Münster Dom Katedralinde hayatını kaybedenler için Katolik ve Protestanlar ortak bir Ayin düzenlediler.Cumartesi günü saat 15.30 da gerçekleşen bu saldırı ile aynı saatlerde Kürtler, Türkler ve Alman Savaş karşıtların Afrin`e TSK`nın yaptığı hareketin protestosu da vardı. Bu saldırı nedeniyle de Münster polisinin protesto mitinginin yürüyüşüne başlamadan çok kısa bir süre önce müdahale ettiği ve güvenlik nedeniyle iptal ettiği polis sözcüsü tarafından duyuruldu.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Münster
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321