Münih'te bebekler için ortak dua

''Staedtisches Klinikum München'' bünyesinde beş klinikte ölen beş yüz gramın altındaki bebekler için ''Ostfriedhof'' mezarlığındaki özel bir kabirde beş din adamıyla ortak bir dua töreni yapıldı

Münih'te bebekler için ortak dua

 

 

Münih'te bebekler için ortak dua

''Staedtisches Klinikum München'' bünyesinde beş klinikte ölen beş yüz gramın altındaki bebekler için ''Ostfriedhof'' mezarlığındaki özel bir kabirde beş din adamıyla ortak bir dua töreni yapıldı

munih.ortak-dua-b.jpgTörende DİTİB Mehmet Akif Camisi Dernek Başkanı Sezai Toka dualar okurken, Kültürlerarası Bakım Müdürü Ahmet İncel, İslam açısından bebek ölümlerine bakış konulu bir konuşma yaptı.

Kürtaj, erken doğum ve diğer nedenlerle yaşamını yitiren beş yüz gramdan daha hafif bebekler için yaptırılan özel kabirde ortak dua yapıldı. ''Staedtisches Klinikum München'' bünyesinde Schwabing, Neuperlach, Harlaching, Bogenhausen und Thalkirchnerstrasse kliniklerinde yaşamını yitiren bebekler için yaptırılan özel kabirde Müslüman, Protestan, Katolik, Yunan Ortodoks ve Yahudi din adamları bebeklerin aileleri ile birlikte dualar yaptı. Mezar başındaki ortak ayinde ''Staedtisches Klinikum München'' holding yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Hans-Jürgen Hennes şimdiye dek beş yüz gram altındaki bebeklerin anonim olarak gömüldüğüne dikkati çekerek ''artık anne babalar kaybettiklerin bebeklerini ziyaret edebilecekleri sabit bir kabre kavuştular. Özellikle çocukları için mezarlık yeri alamayan anne babalar çocuklarının anonim olarak gömülmesi sıkıntısından kurtulacaklardır'' dedi.

Törende DİTİB Mehmet Akif Camisi Dernek Başkanı Sezai Toka dualar yaptı. Kültürlerarası Bakım Müdürü Ahmet İncel, İslam açısından bebek ölümlerine bakış konulu bir konuşma yaptı.

Törene katılan Müslüman aileler, Toka'ya bebekleri için bir hocanın da dua etmiş olmasının kendilerini manen rahatlattığını söyleyerek teşekkür ettiler. Tören katılanlar mezara sembolik olarak toprak attılar. Törende Toka'nın yanı sıra Protestan rahip Günter Breit, Katolik kilisesi adına Maria Schmidl-Steinbach, rabin Erich Lehmann ve Yunan Ortodoks kilisesinden rahip Apostolos Malamousis bebekler için dua ettiler. Son olarak mezara 33 bebeğin gömüldüğünü söyleyen Schwabing Kliniği baş patoloğu Alfred Riepetinger Müslüman ailelerin genelde bebeklerini alıp, gerekli cenaze işlerini kendilerinin İslami usullere göre yaptıklarını söyledi. 2006'da çıkan yasa gereği klinikler ailelerin bıraktıkları 500 gramın altındaki ölü bebekleri ailelerin izniyle kendileri gömüyor. Bu bebekler yakılarak kül olarak gömüldüğü için Müslüman aileler genelde bebeklerin cenaze işlemini kendileri yaptırıyor.

ha-ber.com / Münih

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2012, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321