Modacı Barbaros Şansal ile edebiyat akşamı

Ünlü modacı ve insan hakları savunucusu Barbaros Şansal bu yıl Almanya’nın Essen şehrinde 14. sü düzenlenen, “Literatürk” Edebiyat Festivali’ne son kitabı “Linç” ile konuk oldu.

Modacı Barbaros Şansal ile edebiyat akşamı
‘‘Literatürk”  Kültür Merkezi Grend’in desteklediği Semra Uzun-Önder ve Filiz Doğan’ın ekibinin rejisinde organize edilen bir Alman-Türk ortak Edebiyat Festivali. Festivalde bu yılki slogan “Cesaret” idi. Literatürk’ün programında okuma akşamlarının yanı sıra oyunlar, müzik, kabare, okullarda yapılan etkinlikler, sergiler, yazarlarla buluşma ve çeviriler de bulunuyor.


 
Türkiye’de demokrat, muhalif ve insan haklarından yana duruşu nedeniyle biri İstanbul/ Atatürk Havaalanı’nda olmak üzere iki kez linçe maruz kalan, hapislerde yatan Barbaros Şansal sadece Türkiye’de değil tüm Avrupa’da, dünyada da tanınmış bir modacı.


 
Buna rağmen demokrasi konusunda Türkiye’de mücadele veren aydınların en önünde yer alanlardan birisi. Aralarında Almanca da bulunan beş farklı yabancı dili konuşabilen Şansal, çevirilerini Sabine Adatepe’nin yaptığı CASA Grillo Tiyatrosu salonunda gerçekleşen edebiyat akşamında Silivri Hapishanesi’nde yazdığı Linç kitabını ve hapishanedeki çok zor geçen yaşam koşullarıyla birlikte adalet mücadelesine adanmış hayatını anlattı.


 
 
Türkiye dışında modacı değil daha çok Aktivist olarak tanınıyorum
 
Barbaros Şansal’ın  Essen’deki edebiyat akşamına ilgi oldukça fazlaydı. Ziyaretçilerin çoğunluğu Türklerden oluşan salon doluydu. Şansal Essen’de şunları söyledi:
 
‘‘Yurtsever bir insan olarak var olan duruma seyirci kalmayı içime sindiremiyorum. Tüm hukuksuzluklara karşı mağdur insanlara desteğim ve onlarla dayanışmam devam edecek. Silivri artık bir hapishane değil akademi oldu. Çok sağlıksız bir ortam var orada ama direnmek zorundasınız. Bugün Avrupa’da beni modacıdan daha çok aktivist olarak tanıyorlar ve müthiş kabul görüyorum en üst düzeyde bu da beni mutlu ediyor”.


 
On gün süren Literatürk’te Nasyonal Sosyalist (NSU) adlı Irkçı Yeraltı Örgütünün katlettiği Türkiyeli kurbanların mağdur ailelerinin avukatı Mehmet Daimagüler, öykü yazarı Osman Engin, Kerim Pamuk ve Ayşe Kulin gibi önemli edebiyatçılar ile farklı uluslardan tanınmış yabancı yazarlar da kitaplarıyla konuk oldular.


 
Barbaros Şansal Essen’deki okuma akşamının soru-cevap bölümü  sonrası soluk soluğa okunacak olan Linç kitabını da okuyucularına tek tek imzaladı.
 
ha-ber.com/Essen/ Mehmet Tanlı
 
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321