Milyonlarca çalışanın net maaşı artacak

Almanya Çalışma Bakanı Bakanı Ursula von der Leyen'in emeklilik primlerinin azaltılması için hazırladığı yasa tasarısının yürürlüğe girmesiyle birlikte, gelecek yılın başından itibaren milyonlarca çalışanın net maaşında artışlar olacak

Milyonlarca çalışanın net maaşı artacak

 

 

Milyonlarca çalışanın net maaşı artacak

Almanya Çalışma Bakanı Bakanı Ursula von der Leyen'in emeklilik primlerinin azaltılması için hazırladığı yasa tasarısının yürürlüğe girmesiyle birlikte, gelecek yılın başından itibaren milyonlarca çalışanın net maaşında artışlar olacak

Almanya'da milyonlarca çalışanın net maaşında gelecek yılın ocak ayından itibaren artış yaşanacak. Federal Çalışma Bakanı Bakanı Ursula von der Leyen'in hazırladığı yeni yasa tasarısının yürürlüğe girmesi halinde emeklilik prim kesintilerinin yüzde 19,6'dan yüzde 19 seviyesine indirilecek. Buna göre ayda 2 bin euro tutarında brüt maaş alan bir çalışanın eline yılda fazladan 72 euro geçecek. Örnek hesaplamada esas alınan çalışandan şu anda ayda 196 Euro emeklilik primi kesilirken, kesinti miktarı gelecek yıldan itibaren ayda 190 euroya inecek. Böylelikle 2013 yılının ocak ayından itibaren çalışanların eline ayda 1,80 ila 16,80 euro arasında değişen miktarda fazladan maaş geçecek.

Bakan von der Leyen konu hakkında yaptığı açıklamada, ''Kesinti matrahındaki her onda birlik indirim çalışan ve işveren kesiminin üzerinden 1 milyar euro tutarında yükün alınması anlamına geliyor.'' diye konuştu. Son yıllarda yaşanan ekonomik canlılık nedeniyle emeklilik kasasında 25 milyar Euro'nun üzerinde prim fazlası birikmesi emeklilik primlerinde indirim yapılmasını zorunlu kılıyor. Ursula von der Leyen'in 29 Ağustos'ta federal kabineye getirmeyi hedeflediği yasa tasarısı daha önce kamuoyuna duyurduğu ek emeklilik desteğine ilişkin tasarıyı da içeriyor. Ancak dar gelirlilerin emekli olduklarında yoksulluğa düşmemesi için emekli maaşlarını 850 euroya kadar yükseltmeyi hedefleyen tasarı sendikaların ve muhalefetin ağır eleştirisine uğradı.

Alman Sendikalar Birliği (DGB) yeni tasarının yoksulluğu azaltmak yerine daha da arttıracağını ileri sürdü. Von der Leyen'i yaşlıları yoksulluktan kurtarmak yerine yoksulluğu daha arttırmayı planlamakla suçlayan DGB Yönetim Kurulu Üyesi Annelie Buntenbach, ''Emeklilik kasasındaki rezervi bu amaçla kullanmak sorumsuzluk.'' diye konuştu. Berliner Zeitung gazetesine konuşan Buntenbach emeklilik primlerinde yapılacak indirimden vazgeçilmesini talep ederek, ''Planlanan ek emeklilik desteği fazlasıyla yetersiz.'' dedi.

Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles ise ek emeklilik desteği tasarısının 'yetersiz' ve 'ciddiyetten uzak' olduğunu ifade etti. Tasarının kor ateşin üzerine bir damla su dökmekten öte yararı olmayacağını savunan Nahles, ''Emeklilik primlerini indirip ek emeklilik desteğine aktarmayı öngören tasarının ömrü en fazla 2013 yılındaki genel seçimlere kadar olur.'' dedi.

Hür Demokrat Parti Genel Sekreteri Patrick Döring de ek emeklilik yasa tasarısını eleştirerek, ''Sayın von der Leyen'in yasa tasarısına hem mali hem de idari gerekçelerle ve ayrıca yasaların öngördüğü prim indirimine iliştirilmiş olması nedeniyle karşıyız.'' ifadelerini kullandı .

(Cihan) 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2012, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321