banner216
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Merkel yeni bir NSU komisyonu istiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in talep ettiği yeni bir NSU komisyonunun gelecek yılın başında işbaşı yapması bekleniyor

banner197
Merkel yeni bir NSU komisyonu istiyor

 

 

Merkel yeni bir NSU komisyonu istiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in talep ettiği yeni bir NSU komisyonunun gelecek yılın başında işbaşı yapması bekleniyor

Federal Adalet ve Federal İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, şu ana kadar oluşturulan komisyonlarla paralel araştırma yapacak bu 'hükümet komisyonu', ocak ayının sonunda kamuya duyurulacak. Bu komisyon daha çok şiddete varan aşırıcılıkla mücadele konusunun hukuki boyutunu ele alacak.

Başbakan Angela Merkel, eylül ayının ortasında başkent muhabirleri ile yaptığı geleneksel 'Yaz Basın Konferansı'nda Neonazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi soruşturmaları çerçevesinde yaşanan skandalları değerlendirmiş ve şu ifadeyi kullanmıştı: "Soruşturmalar bazı yerlerde uygun gördüğümüz gibi yürümüyor. Bunun sorumluları hesaba çekilmeli." Soruşturmalardan memnun olmayan Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Merkel'in Federal Adalet ve Federal İçişleri Bakanlığı'na Federal Meclis ve 3 Eyalet Meclis NSU Araştırma Komisyonu, Federal-Eyaletler-Komisyonu ve birkaç özel savcının yürüttüğü soruşturmalara paralel araştırma yapacak yeni bir komisyon kurma talimatı verdiği belirtilmişti.

Federal Adalet ve Federal İçişleri Bakanlığı, söz konusu komisyonun geleceğin başında işbaşı yapacağını bildirdi. Bu komisyonun üyelerinin belirlendiği belirtilen yazılı cevapta, komisyonun çalışma alanı ve görevlerinin belirlenmesi konusunda uzmanların çalışma yaptığı, Ocak ayın sonunda komisyonun kamuya tanıtılacağı ifade edildi.

"Hükümet Komisyonu" diye isimlendirilen bu komisyonun şu konularda çalışma yapacağı ifade edildi: "Almanya'da, özellikle 11 Eylül 2001 olayından sonra, şiddete varan aşırıcılıkla ilgili mücadelede çıkarılacak yasalar, hukuk devleti, hukuk ve hukuk politikası açısından nasıl değerlendirilmeli? Federal düzeyde emniyet birimlerinin yetki ve sorumluluk alanlarını yasal olarak hem garanti altına alma ve denetleme noktasında ileride ne tür dersler çıkartılmalı ve bunun için ne tür yasal düzenlemelere ihtiyaçlar var?"

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir