Merkel: ''Özil'in kararına saygılıyız''

Hükümet Sözcüsü Yardımcısı aracılığyla açıklama yapan Merkel, Özil'in milli takımdan ayrılma kararına saygı duyduklarını söyledi. AB eski Bakanı Ömer Çelik ise Merkel'in açıklamasını eleştirdi.

Merkel: ''Özil'in kararına saygılıyız''

Merkel: ''Özil'in kararına saygılıyız''

Hükümet Sözcüsü Yardımcısı aracılığyla açıklama yapan Merkel, Özil'in milli takımdan ayrılma kararına saygı duyduklarını söyledi. AB eski Bakanı Ömer Çelik ise Merkel'in açıklamasını eleştirdi.

Alman Milli Futbol Takımı oyuncusu Mesut Özil'in Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf nedeniyle başlayantartışma sonrasımilli takımdan ayrılması ve yaptığı açıklamaya yönelik tepkiler sürüyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel de konuya ilişkin sözcüsü aracılığıyla bir açıklama yaptı.

Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Ulrike Demmer tarafından yapılan açıklamada, "Başbakan Merkel, Özil'e büyük saygı duyuyor. Özil, Alman Milli Futbol Takımı için büyük emek vermiş muhteşem bir futbolcu" ifadeleri kullanıldı.

Demmer, Berlin'de yaptığı açıklamada, "Mesut Özil artık bir karar verdi ve buna saygı duyulmalıdır" diye konuştu. Özil'in takımdan ayrılmasına ve yaşanan olaylara ilişkin yayınladığı açıklamasında yer alan "ırkçılık" suçlamasına temkinli yaklaşan Demmer, sporun Almanya'da uyum çalışmalarına büyük bir katkı sunduğuna dikkat çekti.

Demmer, Almanya'nın göçmenlerin "hoşgeldin kültürüyle" karşılandığı dünyaya açık bir ülke olduğunu ifade ederek, "göçmen kökenlilerin Almanya'ya uyumunun sağlanması federal hükümetin kilit görevlerinden biri" dedi. Ulrike Demmer açıklamasında, Almanya'da yaşayan 3 milyon Türkiye kökenli içinde çoğunluğun ülkeye uyum sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Türk siyasilerden tepki

AKP'li Ömer Çelik, Merkel'in Özil'in kararıyla ilgili yaptığı açıklamayı eleştirdi. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan AB eski Bakanı Çelik, Merkel'in ırkçılığa karşı suskun kaldığını savundu. Çelik, "Yaşananlar karşısında susan demokratlar, ırkçılara yol vermek gibi bir tarihi bir hata yaparak kendi geleceklerini kararttıklarını bilmeliler" ifadesini kullandı.
 
Çelik, "Bu yaşananlardan sonra Merkel’in Mesut Özil’e sahip çıkarak ırkçılara karşı tavır alması gerekirdi. Bunun yerine Mesut Özil’in Alman milli takımını bırakmasına dönük olarak “kararına saygı duyuyoruz” demesi, ırkçılar karşısında suskun kalmanın yoludur" diye ekledi.

Yaşananlardan dolayı Avrupa Birliği'ni de eleştiren Çelik şu düşünceleri paylaştı:

"Herhangi bir ülkedeki en küçük olayla bile ilgilenen Avrupa Parlamentosu üyelerinin ve AB kurumlarının Mesut Özil’in aylardır maruz kaldığı bu ırkçı yaklaşımlara karşı suskun kalması, ırkçıların akıl dışılığından daha çok dikkat çekmiştir."

Türkiye Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ise "Mesut Özil kardeşimizin sergilediği onurlu duruşu yürekten destekliyoruz" diye tweet attı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ise düzenlediği basın toplantısında, "Bu onurlu ve cesur kararı için Mesut Özil'i tebrik ediyor ve alnından öpüyoruz" dedi. Irkçı söylemlere her zaman karşı olduklarını belirten Destici, "Herkesin Mesut Özil gibi dimdik bir duruş sergilemesini bekliyoruz" diye konuştu. 

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER