Malatya'daki saldırıya Almanya'dan tepki

Almanya'daki Türk kökenli milletvekilleri Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde önceki gece davul çalma nedeniyle çıkan kavga ve ardından yaşanan alevi aileye dönük saldırıya sert tepki gösterdiler

Malatya'daki saldırıya Almanya'dan tepki

 

 

Malatya'daki saldırıya Almanya'dan tepki

Almanya'daki Türk kökenli milletvekilleri Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde önceki gece davul çalma nedeniyle çıkan kavga ve ardından yaşanan alevi aileye dönük saldırıya sert tepki gösterdiler

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Milletvekili Ali Rıza Şimşek, Malatya'da yaşanan olayı esefle kınadığını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu olaya müdahale etmeye çağırdı.

Şimşek, ''Malatya'da yaşanan olayları esefle kınıyor gerici, ayrımcı zihniyetin derhal devlet güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilmesini talep ediyorum. 21. yüzyılda yaşanan bu olaylar kültürel yozlaşmanın en çarpıcı örneğidir. Gerici zihniyetin ileri demokrasi anlayışı insanların hak ve özgürlüğüne saldırısı kabul edilemez ve edilmemelidir. Sayın Kılıçdaroğlu'nu ve Başbakanı olaya derhal müdahale etmeye çağırıyoruz, özgürlükler bastırılacak demokrasi sağlanamaz'' şeklinde açıklamada bulundu.

''BU OLAYLAR HÜKÜMETİN AHLAK EKSİKLİĞİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR!''

Alman Yeşiller Partisi Federal milletvekili ve aynı zamanda Malatyalı olan Memet Kılıç, Türkiye'deki iktidarın böylesine büyük önemli olaya yeterince tepki göstermediğinden yakınarak, hükümetin hukuk devletinden vazgeçtiğini ve "ahlak eksikliği olduğunu" öne sürdü.

Yeşiller Partisi Hamburg eyaleti milletvekili Filiz Demirel, herkesin dini kimliğini istediği gibi yaşaması gerektiğini bildirerek, şöyle konuştu: '' Malatya' da yaşanan insanlık dışı olayı esefle kınıyorum. Vatandaşını korumak yerine buradan göçün tavsiyesi veren bir devletin acizlikten değil, bilinçli olarak Alevilere yapmış olduğu bir baskı olduğu bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır. Kendinden olmayan hiç kimseye tahammülü olmayan politikaya demokratik düşünen herkesin tepki göstermesi gerekir.''

Olaya duyarsız kalınmaması gerektiğini ifade eden Demirel, ''Herkes dinini ve kimliğini istediği gibi yaşamalıdır. Özellikle hoşgörü, sevgi ve dayanışmanın yoğunlaştığı Ramazan ayında böyle insanlık dışı bir olayın yaşanması, Alevi bir ailenin yaşam güvencesinin sağlanamaması utanç verici bir durum. Sivas'ta yaşanan olayları unutmayalım. O zaman da her şey kontrol altına alındı denmişti. Türkiye hükümeti derhal gerekli önlemleri almalı ve en önemlisi tüm insanların kardeşçe yaşayacağı ortam sağlanmalıdır. Duyarsız kalmayacağız'' şeklinde açıklamada bulundu.

Sol Parti Hamburg eyaleti milletvekili Cansu Özdemir, Alevilere son zamanlarda büyük haksızlıklar yapıldığını belirterek, ''Sivas ve Çorum katliamlarında da bu haksızlıkları gördük. İnsanları dini kimliklerinden dolayı ezmenin hukuki bir temeli yok. Türkiye'de Kürtler, Aleviler ve Ermeniler ezilmekte. Fethullah taraftarları Kürtlere ilişkin açıklama yaptıktan sonra Uludere katliamı yaşandı. Bu olaylar bir daha olmamalı. Türk halkı bunlara izin vermemeli'' diye konuştu.

Berlin eyaleti Sol Parti milletvekili Hakan Taş ise yaptığı açıklamada Türkiye'de geçmişte buna benzer olaylar yaşandığını hatırlatarak, Maraşların, Dersimlerin ve Çorumların bir daha yaşanmaması ve Malatya'daki gerginliğe karşı devleti göreve çağırdı.

Taş, ''Sivas, Dersim, Çorum katliamları unutulmadı. Adıyaman'da Nazi Almanya'sı dönemini hatırlatan, Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin ardından Yargıtay'da Aleviliğin bir din olarak değil de, bir inanç topluluğu olarak görülmesine yönelik çıkan karar bardağı taşıran son damla oldu. Bunun ardından Malatya'daki bu olay yaşandı. Devlet ne zamana kadar Alevileri yok sayacak, ne zamana kadar Aleviler yönelik ayrımcı politikasını devam ettirecek'' dedi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321