Kutsal topraklara yolculuk başlıyor

Almanya'dan hac görevini yerine getirmek üzere müracaat eden hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğu başlıyor

Kutsal topraklara yolculuk başlıyor

 

 

Kutsal topraklara yolculuk başlıyor

Almanya'dan hac görevini yerine getirmek üzere müracaat eden hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğu başlıyor

Almanya'dan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) organizasyonuyla hacca gidecek ilk kafile Frankfurt'tan Suudi Arabistan'ın Cidde kentine hareket edecek. Almanya'dan gidişler 17 Ekim'e kadar sürecek. 

Cidde'den karayoluyla Mekke'ye geçecek hacı adayları, 1 ay boyunca ibadetlerini yerine getirdikten sonra Medine'den Almanya'ya dönecek.

DİTİB Hac ve Sosyal Yardımlaşma Müdürü Ali Özdemir yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın her yıl Almanya'ya 10 bin 600 hac kontenjanı verdiğini belirterek, ''Bu kontenjanın 5 bini DİTİB tarafından kullanılıyor. Bu yıl bizimle hacca gidecek olan hacı adayı 4721. Almanya'da kafile sayısı 24. Bir kafile dört gruptan oluşuyor. Her grupta 40-47 hacı adayı var. Her grupta bir erkek din görevlisi, her kafilede bir kafile başkanı görevlendiriliyor. 4 bayan görevli sayımızı bu yıl 8'e çıkardık. Diğer kontenjanlar İslam Toplumu Milli Görüş, Avrupa Türk İslam Birliği ve bazı diğer şirketler tarafından kullanılıyor'' dedi.

Özdemir, Almanya DİTİB hacı adaylarının Arabistan'a varmalarından sonra Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuna katıldığını vurgulayarak, ''Diyanet İşleri Başkanlığımızın Türkiye'den gelen hacılara verdiği tüm hizmetlerden Avrupa'dan hacca gidenler de yararlanmaktadır'' diye konuştu.

DİTİB'in 1987 yılından bu yana Almanya'dan hacı adaylarını Suudi Arabistan'a götürdüğünü ve profesyonel anlamda hizmet verdiğini bildiren Özdemir, ''Daha önceki yıllarda da buradan hac yolculuğuna gidenler vardı. Ancak profesyonel anlamda 87-88 yıllarında başladık. 2006 yılına geldiğimizde bilindiği gibi Suudi Arabistan Krallığı Müslüman ülkelere kota uygulamaya başladı. Bu Avrupa için de geçerli oldu'' ifadelerini kullandı.

hac-yol-basl-b.jpg

Hacı adayları daha Suudi Arabistan'a gitmeden Zemzem suyu ve hurmaları evlerine gönderiliyor

Ali Özdemir, Almanya'dan DİTİB ile kutsal topraklara giden hacı adayları daha Suudi Arabistan'a varmadan, hepsinin evlerine 3 yıldır 10 litre Zemzem suyu ve 4-5 kilo hurma gönderildiğini ifade etti.

Özdemir, yıllardır hac yolculuğuyla ilgili sorunları bildiklerini ve bunları çözmek için uğraş verdiklerini belirterek, ''Zemzem'i uçakta Almanya'ya getirmek problem oluyor. Hacı uçağa alamıyor. Özel ambalaj istiyorlar. Hacının yükü her zaman fazla olur. Yük fazla olduğundan ilk bırakılan Zemzem olur. Hacı memleketine döndüğü zaman ziyarete gelen misafirlerine ikram edeceği hurma ve Zemzem'dir. Dolayısıyla bunlar olmayınca ikram edeceği bir şeyi olmuyor. Bunu düşündük ve hacca gitmeden önce 10'ar litrelik Zemzemleri buraya daha önceden getirtmeye başladık. Daha önce biz gidiyoruz Arabistan'a uçak veya gemiyle Almanya'ya getirtiyoruz. Zemzem suyunu el değmeden Suudi Arabistan Hac Bakanlığı görevlileri hazırlıyorlar. Tamamen hijyenik. Diğer verdiğimiz hediyelik malzeme kutusuyla beraber Zemzem ve hurmayı da kendilerine teslim ediyoruz. Hacılarımızın en memnun oldukları hizmetimiz de bu zaten. Dünyada bizden başka bunu yapan yok'' diye konuştu.

Kargo hizmetini kendimiz veriyoruz

Özdemir, 8 kişilik bir hizmet ekibiyle Arabistan'a gittiklerini belirterek, Avrupa'dan gelen tüm hacı adaylarına kargo hizmeti de verdiklerini söyledi.

Ali Özdemir, Mekke ve Medine'de Türk hacılarının kaldığı otellere görevliler koyduklarını belirterek, ''Orada ilgili ülkenin gümrük mevzuatının el verdiği eşyaları getiriyoruz. Hurma hediyelik eşya, onları kilo hesabı yaparak Avrupa'nın her yerine teslim ediyoruz. Onun için de 8 görevli götürüyoruz'' dedi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2012, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321