banner269
Öne Çıkanlar terör Demokrasi Polis TDI Berlin İslamiyet

''Kurşunlar hedefine ulaşmadı''

Almanya'nın Kassel kentinde 6 Nisan 2006'da öldürülen Halit Yozgat'ın adının verildiği "Halit Meydanı" törenle açıldı. Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu, "Türk-Alman dostluğuna sıkılan kurşunlar hedefine ulaşmadı" dedi.

banner197
''Kurşunlar hedefine ulaşmadı''

 

 

''Kurşunlar hedefine ulaşmadı''

Almanya'nın Kassel kentinde aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresi tarafından 6 Nisan 2006'da öldürülen Halit Yozgat adına düzenlenen "Halit Meydanı" törenle açıldı

Açılış törenine Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn, Kassel Belediye Başkanı Bertram Hilgen, Thüringen Eyaleti Adalet Bakanı Holger Poppenhaeger ile çeşitli sivil toplum örgütünün temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyükelçi Karslıoğlu ve Başkonsolos Saygılı, Halit Yozgat'ın annesi Ayşe ve babası İsmail Yozgat'ı evlerinde ziyaret ettikten sonra açılış töreninin yapılacağı meydana geldi. Halit Meydanı'nda ayrıca, NSU tarafından öldürülen 10 kişinin isimlerinin yer aldığı anıtın açılışı da yapıldı.

halit-yozgat-meydani-b.jpg

"Halit'i unutmayacağız"

Kassel Belediye Başkanı Hilgen, Halit Yozgat'ın öldürüldüğü internet kafenin karşısında adı verilen meydan ve anıt sayesinde kendisinin unutulmayacağını belirterek, "Bu cinayeti hiçbir zaman unutmayacağız. Halit'i her zaman hatırlayacağız. Cinayetin ardından Halit'in ailesi bu cinayetin neden işlendiği sorusuna cevap bulamadı. Ayrıca yanlış bir şekilde cinayetten dolayı şüpheli durumuna düştüler. Şimdi biliyoruz ki, aşırı sağcıların yabancı düşmanlığı nedeniyle bu cinayet işlendi" dedi.

Hilgen, Kassel'in nüfusunun üçte birini yabancıların oluşturduğunu kaydederek, "Kassel kenti herkesin huzurlu ve müreffeh bir şekilde korkusuzca yaşayacağı bir yerdir" şeklinde konuştu.

halit-yozgat-meydani-e.jpg

"Teröristlerin korunduğunu öğrenmek şok edici"

Büyükelçi Karslıoğlu da konuşmasında, "Öldürülen tüm göçmen kökenliler çok iyi Almanca biliyorlardı ve yaşadıkları topluma uyum sağlamışlardı, çalışıyorlardı ve vergilerini veriyorlardı. Alman kanunlarına riayet ediyorlardı ve hepsi iyi insanlardı. Buna rağmen kimlikleri yüzünden, Türk ve Müslüman oldukları için veya Türk gibi göründükleri için hedef seçildiler. Öldürülenlerin aile bireylerinin ifadeleri alınarak suçlularmış gibi davranıldılar ve rencide edildiler" dedi.

Büyükelçi, işlenen cinayetlere "Döner cinayeti" adı verilerek basit görülmesinin de aileler için bir hakaret niteliğinde olduğunu ifade ederek, "Bu cinayetlerin aşırı sağcı teröristler tarafından işlendiği, tesadüfen gün yüzüne çıktı. Bu cinayetlerin sıradan bir cinayet olmadığını ve organize bir terör örgütü tarafından planlı olarak işlendiğini öğrenmiş olmak, bu teröristlerin de bazı resmi makamların görevlileri tarafından korunduğunu öğrenmek şok edici" şeklinde konuştu.

Büyükelçi Karslıoğlu, "Bugün Almanya'da ve yabancılar arasında oluşturulmaya çalışılan nefret duygusunun hedefine ulaşmadığını görüyoruz. Türk-Alman dostluğuna sıkılan kurşunlar hedefine ulaşmadı. Yaşanan bu cinayetler Türk ve Alman toplumunu karşılıklı anlayış ve dayanışmayla daha da güçlendirmeli" dedi.

halit-yozgat-meydani-c.jpg

"Katiller yakalansın"

Hessen Eyaleti Başbakan Yardımsı Hahn ise, İsmail ve Ayşe Yozgat'tan özür dileyerek, "Çalışanlarımızın oğlunuzu koruyamamasından ve sizlere karşı yapılan suçlamalardan dolayı, eyalet ve hükümetim adına sizlerden özür diliyorum. Yaşadıklarınızın bilincindeyiz. Bugün düzenlenen tören Türk ve Müslümanların Hessen eyaletinin bir parçası olduğunu tekrar göstermiştir" şeklinde konuştu.

İsmail Yozgat da törende yaptığı konuşmasında, "Bu büyük günde bizleri yalnız bırakmayıp buraya geldiğiniz için hepinize teşükker ederim. Bu yerin yapımında başta Kassel Belediye Başkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 23 Şubat 2012 tarihinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, şehit ailelerine her istediklerini yapacağı sözünü verdi. Yozgat ailesi olarak maddi hiç bir beklentimiz olmadı. Bizim manevi isteklerimiz oldu. Birincisi, katillerin yakalanmasını istiyoruz. Dosyalar saklanıyor, yakılıyor ve yok ediliyor. Bunları yapanlar ve bunları koruyanların cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

Yozgat, Almanlarla dostluk içinde yaşamak istediğini kaydederek, "Biz dostça yaşamak istiyoruz, buyurun dostça yaşayalım. Bu dünya hepimize yeter. Biz Almanya'yı ve Almanları, insanları seviyoruz. Almanya'nın adaletine ve yargısına güveniyoruz ve bundan sonra da güvenmek istiyoruz" diye konuştu.

halit-yozgat-meydani-d.jpg

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'un mesajı

Kassel Belediye Meclisi Başkanı Petra Friedrich de, törende Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un gönderdiği bir mesajı okudu.

Gauck mesajında, "Halit Kasselli'ydi, bizden biriydi. Sağcı nefretin bir engelle karşılaşmadan bu duruma gelmesine anlam veremiyoruz. Bu nefret 10 kişinin canına mal oldu. Bu kişiler hafızalarımızda yer alacak. Hataları dile getirerek ve sorumluluk üstlenerek ölümcül hatalardan ders çıkarabiliriz, yeni suçları önleyebiliriz. Ancak bu şekilde Halit'i sevenler birgün huzura kavuşacaklar. İsmail Yozgat'a teşekkür ediyorum, çünkü umudun sembolü oldu. Uyanık kalalım, bu ülkede aşırılığa göz yumulmadığını gösterelim. İster Kassel'de ister başka bir yerde olsun, sağcı şiddet ve zihniyetin hiçbir zaman hakimiyet kazanmaması için elimizden gelen her şeyi yapalım" ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Karslıoğlu, Kassel kentine gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kassel Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi'nde Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle de bir araya gelecek.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir