banner216
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

Kundakçılar serbest Türk aile öfkeli

Almanya'nın Bremen kentindeki Woltmershausen semtinde oturan 9 çocuklu 11 kişilik Çelik ailesi, oturduğu 2 katlı müstakil evi kundaklamaya çalışan yabancı düşmanı komşularının serbest bırakılmasına tepki gösterdi

banner197
Kundakçılar serbest Türk aile öfkeli

 

 

Kundakçılar serbest Türk aile öfkeli

Almanya'nın Bremen kentindeki Woltmershausen semtinde oturan 9 çocuklu 11 kişilik Çelik ailesi, oturduğu 2 katlı müstakil evi kundaklamaya çalışan yabancı düşmanı komşularının serbest bırakılmasına tepki gösterdi

Bitlisli Necip Çelik (68), olay gecesi 2 çocuğuyla birlikte işte olduğunu belirterek, hala ailece yaşadıkları şokun etkisi altında olduklarını söyledi.

"Bizi yakmak isteyenler, iki ev ötede oturan komşularımız" diyen Çelik, "Oğlum Fatih (19) Cumartesi günü sabaha doğru 03.20 sıralarında işten eve gelirken komşularımızın 'Yabancılar dışarı' şeklinde sözlü sataşmalarıyla karşılaşmış. Karşılık vermeden eve giren oğlumun arkasından 5 dakika sonra ellerinde 5 santimetre çapında kalın sopalarla gelen komşularımız, yabancı düşmanı sloganlar atarak, kapının camlarını kırdıkları gibi, bıraktıkları yanıcı maddeyle binayı yakmak istemişler. Ateşi fark edip söndüren oğlum hemen polise haber vermiş. Allah'tan karşılık vermemiş. Zamanında müdahale yapmasaydı ikinci Solingen olayı yaşanabilirdi" dedi.

Bitlis'ten 24 yıl önce Bremen'e geldiklerini ve yaklaşık 3 yıldır oturdukları sokakta tek yabancı aile olmaları sebebiyle daha önce de bazı haksızlıklar yaşadıklarını belirten Çelik, "Şikayetçi olduğumuz halde polis, 8 kişinin hayatına kast eden suçluları bir saat sonra tekrar serbest bıraktı. Alkolün tesiriyle yapılmış deniyor. Alkollü bir insan nasıl yabancı düşmanı sloganlar atıp, böyle bir şey yapar. Madem sarhoştular, ayıldıktan sonra neden bir özür dileme gereğini duymadılar. Bunlar hep bahanedir. Bunlar bilinçli yapılan olaylardır. Sonra polis, alkollü inanları nasıl bir saat sonra serbest bırakır. En azından kendilerine gelene kadar alı tutması gerekmez miydi" diye konuştu.

Almanya'da şu ana kadar bir vukuatı olmadığını ifade eden Çelik, hiç bir devlet yetkilisinin kendileriyle ilgilenmemesinden dolayı da üzüntü duyduklarını kaydetti.

Resim çektirmek istemeyen anne Nuriye Çelik de zor anlar yaşadıklarını belirterek, "Yabancı düşmanlığı devam ettiği müddetçe bu olay her yabancının başına gelebilir. Tedbir elden bırakılmamalı" dedi.

bremen-kun-tepki-b.jpg

Polis koruma vermedi

Olay sırasında evde uyuduğunu söyleyen Çelik ailesinin en büyük çocuğu Ayşe Çelik (29) de "Kırılan kapının gürültüsüyle uyandım. Aşağıya indiğimde kardeşim ateşi söndürmekle meşguldü. Saldırganlar, halimize gülmeye başladılar. Hiçbir komşu da dışarı çıkıp bakmadı" diye konuştu.

Olaydan sonra korku ve tedirginlik yaşadıklarını, küçük kardeşlerini sokağa bırakamadığını belirten Ayşe Çelik, polisten koruma istediklerinde polisin kendilerine, "Bunu yapamayız. Siz yakınınızda her ihtimale karşı bir kova su bulundurun" şeklinde konuştuğunu kaydetti.

Ayşe Çelik, "Ben burada okula başladım, burada büyüdüm. Benim de burada haklarım var. Türkiye'de de çok sayıda Alman yaşıyor. Türk polisi o Almanlara böyle mi davranıyor" dedi.

Bremen Eyalet Meclisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin yabancılar, mülteciler, göçmen ve uyum sözcüsü Sigrid Grönert ile Yeşiller Partisi Bremen gençlik teşkilatı sözcüsü Thomas-Martin Tröster, yaptıkları yazılı açıklamada, her türlü ırkçılığı kınayarak, Çelik ailesine yapılan saldırıdan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Cumartesi günü Çelik ailesinin evini yabancı düşmanı sloganlar atarak kundaklamak isteyen 25 ve 43 yaşları arasında, biri kadın 4 kişiyi göz altına alan polis, kimlik tespiti yaptıktan ve ifade aldıktan sonra bu kişileri serbest bırakmıştı. Kimsenin yara almadığı olayda polis, sabıkası bulunmayan saldırganlar hakkında, kundaklama girişiminde bulunmak, hakaret etmek ve yabancı düşmanlığı yapmak suçlarından soruşturma başlatmıştı.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir