KUDEM tasavvuf musikisi ile gönülleri buluşturdu

Avrupa Müslümanları Kültürevi’nin (KUDEM) Mannheim’da dördüncüsünü düzenlediği “Türk Tasavvuf Mûsıkîsi Konseri” büyük ilgi gördü.

KUDEM tasavvuf musikisi ile gönülleri buluşturdu

KUDEM tasavvuf musikisi ile gönülleri buluşturdu
 
Avrupa Müslümanları Kültürevi’nin (KUDEM) Mannheim’da dördüncüsünü düzenlediği “Türk Tasavvuf Mûsıkîsi Konseri” büyük ilgi gördü. Türk Mûsıkîsinin önde gelen üstadlarından Mustafa Doğan Dikmen’in sahne aldığı konser salonu tamamen doldu.
 
İki bölümden oluşan konserde Mustafa Doğan Dikmen, kendisine eşlik eden KUDEM Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu ile birlikte dinleyenlerine en güzel ilahi ve kasideleri takdim etti.
 
Almanya genelinden birçok mûsıkî severi Mannheim’a cezbeden konser, yoğun ilgiye mazhar oldu. Katılımcılar arasında başta KUDEM’in kurucusu Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar Hocaefendi olmak üzere, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Peter Kurz’u temsilen Marianne Bade, T.C Frankfurt Baskonsolosluğu Kültür ve Turizm Ataşesi Osman Şahin, Prof. Dr. Abdurrahim Kozalı, Prof. Dr. Merdan Güneş, TDU-Pfalz İşverenler Derneği Başkanı Ender Önder, UETD Rhein Neckar Bölge Başkanı Osman Gökalp, Mannheim Yabancılar Meclisinden Cem Yalçınkaya, Kocagöl Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocagöl ile siyaset, iş, bilim ve sanat dünyasından bir çok davetli yer aldı.  
 
2011 yılından beri tasavvuf müziği repertuarı ve icra üslûbu çalışmaları yapan KUDEM Türk Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu; farklı alanlarda eğitim gören, farklı yaşlardan yaklaşık yirmi beş öğrenciden oluşmaktadır. Koro, TRT İstanbul radyosu topluluk şefi ve İTÜ Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Üstad Mustafa Doğan Dikmen beyefendi tarafından yönetilmektedir.


 
AVRUPA’NIN EN KAPSAMLI İSLAM KÜTÜPHANESİ KUDEM’DE

KUDEM’in Mannheim’daki merkezinde icra edilen müstesna organizasyon öncesi Hasan Kızıltepe, katılımcıları selamladı. KUDEM’in İslam sanatlarına katkısının tasavvuf korosu çalışmalarıyla sınırlı olmadığını belirten Kızıltepe, her haftasonu hat, tezhib ve ebru kursları yapıldığını, başta ney olmak üzere tasavvuf mûsıkî enstrümanlarının öğrenilmesine destek verildiğini kaydetti. KUDEM’ın kısaca faaliyetlerinden bahseden Hasan Kızıltepe, “Ocağımız KUDEM, bilimsel çalışmalarını IFIS-IZ İslâmî araştırmalar ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü ile çalışarak sürdürmektedir. Avrupanın en kapsamlı İslam Kütüphanesi’ni şu an itibariyle 37.000 eser ile oluşturmuş bulunmaktadır. En yakın zamanda 25.000 eser daha dahil edilerek kısa vadede 62.000, uzun vadede 100.000 esere ulaşılacaktır” dedi. 


 
IFIS&IZ GAZZALİ AKADEMİSİ’NDE MEDRESE EĞİTİMİ VERİLİYOR

Çocuk Kütüphanesi Projesi’ne başladıklarını anlatan Kızıltepe,  bu kütüphanede de Türk ve Alman klasiklerinden oluşan 15.000 eserin yer alacağı bilgisini paylaştı. Geçen yıl Klasik İslâmî İlimler ve Medrese Eğitimi vermek amacıyla kurulan İFİS&İZ Gazzâlî Akademisi’nin faaliyete geçtiğini hatırlatan Kızıltepe şöyle devam etti: “Almanya’da bir benzeri olmayan proje, muhterem Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar Hocaefendi’nin öncülüğünde, medrese eğitimi almış, Batı’yı tanıyan profesörlerin çoğunlukta olduğu akademisyenlerden ve ilim adamlarından oluşan bir komisyon tarafından yurtiçi ve yurtdışında yapılan yıllar süren çalışmalar, sayısız istişârî toplantılar ve görüşmeler sonrasında hazırlanmıştır. An itibariyle 60’ın üzerinde talebeyle 8 aydır aşk ve büyük bir disiplinle akademik bir perspektiften devam etmektedir.”


 
TERCÜME EDİLMİŞ KİTAPLAR HAZIR BEKLİYOR

Kızıltepe, IFIZ-IZ Publications’ın ilk tercüme kitabını da Arapça ve Almanca olarak yayınlandığını ve büyük ilgi gördüğünü belirterek, şu an tercümesi tamamlanmış çok sayıda kitabın yayınlanmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Mannheim Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Marianne Bade ve T.C Frankfurt Başkonsolosluğu Kültür ve Turizm Ataşesi Osman Şahin’in davetten duydukları memnuniyeti dile getiren konuşmalarından sonra program yaklaşık bir buçuk saat süren müzik ziyafetiyle son buldu.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER