"KRV Eyaletinde Çokdilliliğin Geleceği ve Türkçe'nin Konumu"

Essen Üniversitesi Duisburg-Essen Kampüsünde “KRV Eyaletinde Çokdilliliğin Geleceği" konulu bir sempozyum gerçekleştirildi.

"KRV Eyaletinde Çokdilliliğin Geleceği ve Türkçe'nin Konumu"
Sempozyum Ruhr Veliler Birliği, Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV NRW) ve Türkistik Öğrenci Grubu (Fachschaft Türkistik) işbirliğinde gerçekleştirildi.„KRV eyaletinde çokdilliliğin geleceği: ana dillinin çocukların dil gelişimi, kimlik gelişimi ve sosyalleşmesi üzerine etkisi “konulu sempozyuma konuşmacı olarak Essen Üniversitesi Türkistik bölümünden Prof. Dr. Halil Üslucan, Prof. Sevgi Çıkırıkçı, Dr. Ahmet Ünalan, Essen Üniversitesi sosyoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Anja Weiss ve Bielefeld Üniversitesi sosyoloji bölümünden Prof. Yüksel Ekinci katıldılar.KRV eyaleti göçmen kökenli nüfusun yoğun olduğu bir bölge. Burada çokdilliliğinin önemine vurgu yapılarak, bunun kültürel bir zenginlik olduğu vurgulandı. Kültürel kimliğin muhafazası ve yeni kuşaklara aktarılması için çok dillilik önemli bir araç olduğunun altı çizildi.Konuşmacılar çok dilli yetişen neslin bulundukları ülkede aldıkları eğitimde, okul hayatlarında ve iş bulma süreçlerinde daha başarılı olduklarında hemfikirdi. Prof. Uslucan "Ruhr havzasında görünür çokdillilik" konusunu ele alan yeni kitabından örnekler sundu.

Prof. Anja Weiss, çokdilliliğin yaşatılabilmesi için erken yaşlarda konuya duyarlılık gösterilmesi ve bunun da okullarda desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Yüksel Ekinci okullarda kullanılan çokdilliliğin ve çok kültürlülüğün veli çalışmalarıyla desteklenebileceğinin altını çizdi. Prof. Sevgi Çikrikçi KRV eyaletinde Türkçe derslerinin konumu, öğretmenlerin durumu ve bu bağlamda Türkistik bölümünün önemine değindi. Son olarak da Dr. Ahmet Ünalan Almanya'daki çokdilliliğin önemi, Türkçe derslerinin dünü ve bugünü ve bu bağlamda siyasi gelişmelerin konuya etkisini vurguladı.Çokdilliliği ve çokkültürlüğü vurgulamak için THM sanatçısı ve Birlik Korosu şefi Kazım Birlik de sempozyum çerçevesinde, türkülerle zenginlik kattı.Burada verilen mesajların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağına inanıyoruz. Toplantının hedef kitlesi, daha çok okullarda görev yapan yöneticiler, öğretmenler ve üniversite öğrencileri ve değişik eğitim kurumlarının temsilcileriydi.

Dr. Aysun Aydemir (FÖTEV NRW) ve Dr. Ali Sak'ın (FÖTED) birlikte sundukları toplantıya yoğun bir ilgi ve katılım oldu. Konuklar arasında T.C. Essen Konsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Mehmet Fikret Arargüç, T.C. Düsseldorf Konsolosluğu Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan ve T.C. Konsolosluğu Münster Eğitim Ataşesi Necmettin Güler, SPD adına Berrin Kapyapar ve birçok üniversite hocaları, öğretmenler, üniversite öğrencileri, kurum yöneticileri, parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldılar. ha-ber.com/ Essen
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 00:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321