Kıtalararası ADD Dortmund'da toplandı

Dortmund ADD`nin (Dortmund Atatürkçü Düşünce Derneği) ev sahipliğinde yapılan kıtalararası ADD toplantısı, 11 ülkeden 29 dernek temsilcilerinin katılımıyla Dortmund/Auslandsgesellschaft toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Kıtalararası ADD Dortmund'da toplandı

Kıtalararası ADD Dortmund'da toplandı
 
Dortmund ADD`nin (Dortmund Atatürkçü Düşünce Derneği) ev sahipliğinde yapılan kıtalararası ADD toplantısı, 11 ülkeden 29 dernek temsilcilerinin katılımıyla Dortmund/Auslandsgesellschaft toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, ABD, İngiltere, Hollanda, Avusturya, İsveç katılarak, toplantıya katılamayan Fransa, İsviçre, Belçika ve Makedonya ise oluşacak işbirliği ve dayanışma oluşumuna katılacaklarını beyan ettiler.

Toplantı, Dortmund ADD Başkanı Ahmet Singör’ün hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Eski Essen Başkonsolosu, ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve ADD Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Hakan Akbulut, toplantının amacını anlatarak gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Katılımcılar, kendilerini tanıtarak dernekleri hakkında bilgi verdiler. ADD derneklerinin daha etkin ve işbirliğinin gerçekleşebilmesi için görüş alışverişinde bulunuldu.Gündem maddeleri görüşülüp tartıştıktan sonra, oylanarak karara bağlandı ve aşağıdaki sonuç bildirgesiyle kamuoyunun bilgisine sunuldu: “ Yurtiçindeki ve Yurtdışındaki tüm Atatürkçüler kucaklaşıyor.

* “Atatürkçü Düşünce Dernekleri” nin “ DORTMUND RUHU” “ Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu”nu oluşturdu.

* “DORTMUND RUHU” tüm Dünya’daki Atatürkçülerin Birlik, Beraberlik ve Dayanışmalarına yönelik bir kıvılcım oldu.

* “ Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu” bu kıvılcımı güneş yapmak için yola çıktı.Atatürk Düşünce Derneği ve Almanya, İngiltere, ABD, İsveç, Avusturya, Hollanda’dan 21 “Atatürkçü Düşünce Derneği” 18 Eylül 2016 tarihinde Dortmund’da bir araya geldiler. Dortmund’da bir araya gelen dernekler; Türkiye Cumhuriyeti kurucu değerlerine bağlılıklarını dile getirerek, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar olacağına yönelik inançlarını teyit ettiler.

Ülkemizin içinde bulunduğu hassas dönemde tüm Dünya’daki Atatürkçülere büyük sorumluluk düştüğü noktasından hareketle, toplantıya katılan dernekler, aralarındaki işbirliği, dayanışma ve koordinasyonu arttırmak ve güç birliği yapmak amacıyla “ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU” nu kurdular.

Toplantıya katılıp platformun kurucu üyesi olan derneklerin isimleri aşağıya çıkarılmıştır.

Atatürkçü Düşünce Derneği, İngiltere ADD, Amerika Atatürk Derneği, Avusturya ADD, İsveç ADD, Hollanda ADD, Dortmund ADD, Berlin- Brandenburg ADD, Hessen ADD, Frankfurt ADD, Bielefeld ADD, Köln ADD, Nürnberg ADD, Aachen ADD, Osnabrück ADD, Siegen ADD, Worm ADD, Atatürkçü Yaşam Derneği Lüdenscheid, Avusturya Voralberg ADD, Mannheim ADD, Marburg ADD, Limburg ADD, Recklinghausen ADD
 
Toplantıya katılamayan ancak toplantı öncesinde toplantıda oluşacak bir işbirliği ve dayanışma oluşumuna katılacaklarını beyan eden Fransa, İsviçre, Belçika ve Makedonya’dan “ Atatürkçü Düşünce Dernekleri” ile platform üyesi dernek sayısı platformun kuruluşu itibari ile 11 ülkeden 29 derneğe ulaşmıştır.“ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU” Atatürk düşüncesini benimseyen, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğünü savunan tüm dünyadaki “ Atatürkçü Düşünce Dernekleri” nin katılımına açıktır.

“ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU” ortak etkinlikler ve faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla çok yönlü çalışmalar yapacak, tüm Dünya’daki “ Atatürkçü Düşünce Dernekleri “nin ortak çalışma ve faaliyetlerini koordine edecektir.

“ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU” sözcülüğüne bir yıl süre ile Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Akbulut seçilmiştir. Platformun sekretaryasını bir yıl süre ile Atatürkçü Düşünce Derneği yürütecektir.

“ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU” üyesi dernekler Ocak 2017’de tekrar bir araya gelme kararı vermişlerdir.


 
ha-ber.com/Ahmet Birinci/Dortmund

 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER