Kılıç: ''Almanya İçin Yüzkarasıdır!''

Almanya'da yalnızca yabancı görünüme sahip olmanın polis kontrolü için yeterli sayılıp sayılamayacağı karara bağlanacak

Kılıç: ''Almanya İçin Yüzkarasıdır!''

 

 

Kılıç: ''Almanya İçin Yüzkarasıdır!''

Almanya'da yalnızca yabancı görünüme sahip olmanın polis kontrolü için yeterli sayılıp sayılamayacağı karara bağlanacak

Geçtiğimiz Pazartesi günü Koblenz Yüksek İdari Mahkemesi'ndeki istinaf yargılanmasında, yalnızca yabancı bir görünüme sahip olmanın polis kontrolünü meşrulaştırmak için yeterli sayılıp sayılamayacağı karara bağlanacak.

Almanya Yeşiller Partisi Federal Milletvekili, İçişleri Komisyonu üyesi ve Parti Grubu Göç Politikaları Sözcüsü Memet Kılıç konuyla ilgili açıklamada yaptı.

Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Kılıç konuyla şu açıklamada şu görüşlere yer verdi:

'Etnik profilleme' tanımlaması polisin, kimlik sorma, arama, izleme ve tutuklama gibi uygulamalar sırasında karşılarındaki kişinin etnik kimliğine/görünümüne göre karar verme yöntemi için kullanılıyor. Federal Polisimiz, görevlerini bu yönteme başvurmadan yerine getirmeyi öğrenmek zorunda. Anayasanın 3. Maddesi bunu öngörüyor. Birçok kişinin temel hakların göçmenler için geçerli olmadığını ya da duruma göre görmezden gelinebileceğini düşünmesi kabul edilemez.

Federal Hükümet, Almanya'da 'etnik profilleme' yöntemine başvurulduğunu inkâr ediyor (Meclis Kayıt Nr. 17/6778). Hükümet ''yasak olduğu için, var olamaz'' mantığıyla hareket ediyor. Ne var ki Almanya'da insanlar, sırf farklı renkleri ya da sözde yabancı görünümleri nedeniyle polis kontrolüne tâbi kalıyorlar. Bu ve benzeri yöntemler anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Öte yandan kamusal alanda gerçekleştirilen bu tarz kimlik kontrolleri, belirli grupları suça diğerlerinden daha yatkın gibi göstermekte. Böyle davranışlar toplumumuzun birliği açısından oldukça zararlıdır.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2012, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321