banner269
Öne Çıkanlar Almanya ABD Berlin Türkiye PKK CHP

Kılıç: ''Almanya İçin Yüzkarasıdır!''

Almanya'da yalnızca yabancı görünüme sahip olmanın polis kontrolü için yeterli sayılıp sayılamayacağı karara bağlanacak

banner197
Kılıç: ''Almanya İçin Yüzkarasıdır!''

 

 

Kılıç: ''Almanya İçin Yüzkarasıdır!''

Almanya'da yalnızca yabancı görünüme sahip olmanın polis kontrolü için yeterli sayılıp sayılamayacağı karara bağlanacak

Geçtiğimiz Pazartesi günü Koblenz Yüksek İdari Mahkemesi'ndeki istinaf yargılanmasında, yalnızca yabancı bir görünüme sahip olmanın polis kontrolünü meşrulaştırmak için yeterli sayılıp sayılamayacağı karara bağlanacak.

Almanya Yeşiller Partisi Federal Milletvekili, İçişleri Komisyonu üyesi ve Parti Grubu Göç Politikaları Sözcüsü Memet Kılıç konuyla ilgili açıklamada yaptı.

Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Kılıç konuyla şu açıklamada şu görüşlere yer verdi:

'Etnik profilleme' tanımlaması polisin, kimlik sorma, arama, izleme ve tutuklama gibi uygulamalar sırasında karşılarındaki kişinin etnik kimliğine/görünümüne göre karar verme yöntemi için kullanılıyor. Federal Polisimiz, görevlerini bu yönteme başvurmadan yerine getirmeyi öğrenmek zorunda. Anayasanın 3. Maddesi bunu öngörüyor. Birçok kişinin temel hakların göçmenler için geçerli olmadığını ya da duruma göre görmezden gelinebileceğini düşünmesi kabul edilemez.

Federal Hükümet, Almanya'da 'etnik profilleme' yöntemine başvurulduğunu inkâr ediyor (Meclis Kayıt Nr. 17/6778). Hükümet ''yasak olduğu için, var olamaz'' mantığıyla hareket ediyor. Ne var ki Almanya'da insanlar, sırf farklı renkleri ya da sözde yabancı görünümleri nedeniyle polis kontrolüne tâbi kalıyorlar. Bu ve benzeri yöntemler anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Öte yandan kamusal alanda gerçekleştirilen bu tarz kimlik kontrolleri, belirli grupları suça diğerlerinden daha yatkın gibi göstermekte. Böyle davranışlar toplumumuzun birliği açısından oldukça zararlıdır.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir