banner216
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

Kenan Kolat'tan istihbarat skandalına tepki

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kolat'tan istihbarat skandalına tepki: ''Bu olay, Almanya tarihindeki en büyük güvenlik skandalıdır''

banner197
Kenan Kolat'tan istihbarat skandalına tepki

 

 

Kenan Kolat'tan istihbarat skandalına tepki

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat'ın (TGD), askeri İstihbarat Servisi'nin (MAD) ''8 Türk, 1 Yunanlı ile 1 Alman polisi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) hücresinin üyesi Uwe Mundlos hakkında bir dosya hazırladığı, bu dosyayı şimdiye kadar araştırma komisyonlarına veya diğer mercilere vermediği ve dosyanın imha edildiğinin ortaya çıkması'' üzerine, olaya sert tepki gösterdi.

Kolat, komisyonun bugünkü oturumunu izledikten sonra yaptığı açıklamada, ''Bu olay, Almanya tarihindeki en büyük güvenlik skandalıdır'' dedi.

Kenan Kolat, Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maziere'nin, Federal Meclis'te aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' terör hücresinin cinayetlerini araştıran komisyonda ifade vermesini de istedi.

Kolat, Askeri İstihbarat Servisi MAD'nın NSU olayındaki rolünün aydınlatılmasını isteyerek, ''Bu büyüyen bir devlet skandalı haline geliyor. Bunun nasıl olabileceği yönünde Maziere'den bir açıklama bekliyorum. Siyasi sorumluluğu alması ve komisyonda ifade vermesi için davet edilmesi lazım'' dedi.

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kolat ayrıca, Başbakan Merkel'in olaya müdahale etmesini istedi.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Üyesi Christian Ströbele'nin, hükümete verdiği soru önergesi sonrasında Mundlos hakkında bir dosyanın hazırlandığı ve MAD'ın 1990 yıllarda Mundolos'un muhbir olarak kullanmak için girişimde bulunduğu ortaya çıktı.

Söz konusu belgelerde Mundlos'un askerlik yaptığı dönemde aşırı sağcı düşüncesiyle dikkati çektiği ifade edilirken, MAD'nın Mundlos'tan bu konuda bilgi aldığı ve bu bilgilerin Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Thüringen eyaletlerine iletildiği kaydedildi.

Öte yandan, Araştırma Komisyonu 2006 Kassel'de Halil Yozgat'ın öldürüldüğü sırada internet kafede bulunan ve o dönemde Hessen eyaletinin iç istihbarat servisi olan Anayasa Koruma Dairesi'nde çalışan bir kişiyi dinledi. Söz konusu kişi, olayda hiçbir şey fark etmediğini belirtti.

Yeşiller Partisi'nin Komisyon üyesi Wolfgang Wieland, bu cinayette birçok tutarsızlığın bulunduğunu belirterek, olay yerinde bulunan Anayasayı Koruma Dairesi'nin eski çalışanının neden cinayeti fark etmediği yönünde şüphelerin devam ettiğini kaydetti.

Araştırma Komisyonu, MAD'nın, 8 Türk, 1 Yunanlı ile 1 Alman polisi öldürmekle suçlanan NSU hücresinin üyesi Uwe Mundlos hakkında bir dosya hazırladığı, bu dosyayı şimdiye kadar araştırma komisyonları ile diğer mercilere vermediği ve dosyanın imha edildiği ortaya çıkmıştı.

ha-ber.com  

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir