'Kavgam'ın yeniden basılması 'tabuları yıkacak'

Hitler'in Nazi propagandası ve Yahudi karşıtlığı içeren "Kavgam" kitabı, Almanya’da 70 yıl sonra ilk kez kitabevlerinde satışa sunulacak.

'Kavgam'ın yeniden basılması 'tabuları yıkacak'

 
'Kavgam'ın yeniden basılması 'tabuları yıkacak'

Hitler'in Nazi propagandası ve Yahudi karşıtlığı içeren "Kavgam" kitabı, Almanya’da 70 yıl sonra ilk kez kitabevlerinde satışa sunulacak.

Nazi dönemi ve Hitler üzerine yazdığı kitaplarla tanınan ünlü Alman tarihçi ve yazar Sven Felix Kellerhoff, Adolf Hitler’in "Kavgam" kitabının Almanya’da 70 yıl sonra yeniden satışa sunulmasının kitaba dair "tabuları" yıkacağını belirterek, "Satırlarından nefret akan, tiksindirici ve kötü yazılmış bir kitap ama yasak nedeniyle bir efsaneye dönüştü. Kitabın kendisi değil, işte asıl bu efsane tehlikeli. Bu nedenle bu tür kitapların yayımlanması, insanların ne hakkında konuştuklarının bilincinde olmaları açısından büyük önem taşıyor" dedi.

Nazi propagandası ve Yahudi karşıtlığı içermesi nedeniyle Hitler'in "Kavgam" kitabının yeniden basılmasını bugüne kadar engelleyen Bavyera Eyaleti’nin kitap üzerindeki telif hakkının süresi 31 Aralık’ta dolacak. Münih merkezli Çağdaş Tarih Enstitüsü (IFZ) ise tarihçilerin bilimsel açıklamaları ve eleştirilerini de içeren Kavgam’ın yeni baskısını, 1 Ocak’ta piyasaya sunacak. Böylelikle kitap, Almanya’da 70 yıl sonra ilk kez basılarak kitabevlerinde satışa sunulmuş olacak.

"Çok olumlu, önemli ve gecikmiş bir adım"


Nazi dönemi ve Hitler üzerine yazdığı kitaplarla tanınan ünlü tarihçi-yazar Kellerhoff, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Kavgam’ın bilimsel açıklamalı baskısını "çok olumlu, önemli ve gecikmiş bir adım" olarak nitelendirdi.

Bavyera eyaletinin on yıllardır yürüttüğü yasaklama politikasının yanlış olduğunu, bunun bilimsel açıklamalı baskıları da engellediğini belirten Kellerhoff, “Bu tabunun yıkılmasında geç bile kalındı” yorumunu yaptı.

Kavgam’ın uzun yıllar basılmamasının, kitap hakkında efsanelerin üretilmesine yol açtığını kaydeden Alman yazar, “Radikal sağcı internet siteleri bu yasağı çarpıtıp, ‘Kitapta yer alan gerçekleri Alman halkından gizlemeye çalışıyorlar’ diyordu. Oysa bu yalan. Bu kitap tek bir gerçek bilgiyi içermiyor. Satırlarından nefret akan, tiksindirici ve kötü yazılmış bir kitap ama yasak nedeniyle bir efsaneye dönüştü. Kitabın kendisi değil, işte asıl bu efsane tehlikeli” şeklinde konuştu.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 26 Aralık 2015, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321