Kastı aşan açıklama

Almanya'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk'ün ailelerin çocuklarına Kur'an'dan koyacakları isimlerle ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirdi

Kastı aşan açıklama

 

 

Kastı aşan açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk'ün ailelerin çocuklarına Kur'an'dan koyacakları isimlerle ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirdi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk'ün ailelerin çocuklarına koyduğu isimlere ilişkin yaptığı açıklamayla ilgili, ''Doğrusu kastını aşan ciddi bir yanlış anlama ile karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek isterim'' dedi.

gormez-laschet-e.jpg

Almanya temasları çerçevesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) genel merkezini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Şahsen müftümüzün basına yansımış şekliyle ifade etmiş olmasına ihtimal vermiyorum. Çünkü bu isimlerin her birisi topluma mal olmuş, tarihe mal olmuş çok önemli isimler. Her birinin arkasında çok büyük tarihi değerler mevcuttur. Bunları kadim sözcüklerin satır aralarından çıkarılan manalar ile değerlendirmek son derece yanlıştır. Tamamen kastını aşan zorlama bir yorum olduğunu tahmin ediyorum. Bundan dolayı hiçbir kardeşimizin incinmesini istemeyiz. Bu tamamen kastını aşan zorlama bir yorumdan kaynaklanıyor'' diye konuştu.

Görmez, söz konusu isimlerin her birisinin arkasında tarihe mal olmuş çok yüksek değerler olduğunu vurgulayarak, ''İsmin Arapçadaki diğer adı Alemdir. Alem aynı zamanda arkasında önemli erdemleri, faziletleri, sembolleri, simgeleri bulunduran kelime ve kavramlar demektir. Toplum hem Türkiye'de hem de dünyanın muhtelif yerlerinde bu isimleri verirken hiçbir zaman kadim sözcüklerde yüzlerce sözlük manası olan herhangi bir kelimeyi dikkate alarak vermezler. Bunu düşünmek dahi, eleştirmek dahi abesle iştigaldir'' dedi. 

gormez-laschet-d.jpg

Görmez, Armin Laschet ile görüştü

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Almanya temasları çerçevesinde Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Teşkilatı Başkanı ve eski Uyum Bakanı Armin Laschet ile görüştü.

Görmez, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Armin Laschet'in eski bir bakan ve etkin politikacı olarak Almanya'da yaşayan Türk kökenli Müslümanların sorunları hakkında daima çok hassas olan ve sorunlarına daima ilgi göstermiş değerli bir politikacı olduğunu belirtti.

Kendisiyle Almanya'da yaşayan Müslümanların sorunlarını açık yüreklilikle konuştuklarını vurgulayan Görmez, ''Bilhassa Diyanet İşleri Başkanlığı ile Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli Müslüman kardeşlerimiz ve vatandaşlarımız arasında gönül bağının, ruhani bağının daima devam etmesi yönündeki sarf ettiği beyandan dolayı mutluluk duyduğumu belirtmek isterim'' dedi.

Görmez ayrıca Laschet'in gerçekten Müslümanların Almanya'nın bir parçası olması yönünde önlerindeki tüm engellerin ortadan kalkması yönünde çaba içinde olduğunu ve bu yolda düşünce ürettiğini görmekten mutluluk duyduğunu kaydetti.

gormez-laschet-b.jpg

Armin Laschet de çok güzel bir görüşme olduğunu belirterek, ''İslam'ın Almanya'ya ait olduğu fikrini hayata geçirmek için tartışmalara yer vermeden partilerce düzenleme yapılması gerekir. Ben bakan değilim muhalefetteyim, ama eyalet hükümetinin İslam din dersiyle ilgili adımlarını destekliyoruz. Türk Müslümanların Diyanet İşleri ile sıkı bağlarının olmasını da önemsiyorum'' dedi.

Laschet, Almanya'da İslam Konferansı'nda güvenlik sorunlarından ziyade daha çok dinler arası diyalogdan bahsedilmesi gerektiğini ifade ederek, bu ikisinin karıştırılmamasını istedi. Armin Laschet, bu anlamda Almanya İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı afiş konusunun yanlış bir sinyal olduğunu sözlerine ekledi. 

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321