Karslıoğlu'dan vize kaldırma çağrısı

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Alman yönetimine Türk vatandaşlara uyguladığı vizeyi kaldırma çağrısında bulundu

Karslıoğlu'dan vize kaldırma çağrısı

 

 

Karslıoğlu'dan vize kaldırma çağrısı

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Alman yönetimine Türk vatandaşlara uyguladığı vizeyi kaldırma çağrısında bulundu

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin kampüsünün akademik yılının açılışı yapıldı. Bu dönem ilk kez eğitime başlayacak Berlin kampüsündeki akademik yılının açılışına, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Berlin Eyalet Meclisi üyeleri Özcan Mutlu ve Emine Demirbüken-Wegner, Alman Meclisi'nin eski başkanı Rita Süssmuth, Türk ve Alman öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Karslıoğlu, buradaki konuşmasında, Almanya'nın Türk vatandaşlara yönelik vizeyi kaldırmasını isteyerek, "Vize sadece öğrenciler açısından değil, aile birleşimi ve turizm alanında da çok şikayet konusu oluyor" dedi.

Vize uygulamasının Almanlar tarafından da eleştirildiğini, iş dünyasının büyük kayba uğradığını ifade eden Karslıoğlu, 8 ayda 14 eyaleti ziyaret ettiğini ve eyaletlerin ekonomi bakanlarının, ticaret ve sanayi odalarının Türkiye ile ticareti geliştirmek istediklerini söylediklerini aktardı.

Almanya nüfusunun yaşlandığına da dikkati çeken ve bu ülkede yaşlıların yoksulluk sorununun tartışılmaya başladığını belirten Karslıoğlu, "Artık Almanya'nın hali 30-40 yıl sonra ne olacak diye sorar olduk" ifadesini kullandı.

Üniversitelerin bu konuda büyük rol oynayacaklarına işaret eden Karslıoğlu, "Türk-Alman üniversitesinde Almaya'da okuyan insanlarımız Almanya'nın inşasında büyük rol oynayacak" şeklinde konuştu.

ABD eski Başkanı Ronald Reagan'ın 1987'de eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'a Berlin Duvarı için "Bu duvarı yıkın" diye seslendiğini hatırlatan Karslıoğlu, "Ben de buradan İçişleri Bakanı'na, 'Sayın Friedrich bu vizeyi kaldırın' diyorum" ifadesini kullandı.

Karslıoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği hedefinden vazgeçmediğini de kaydetti.

"Bu vize anlamsız"

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yücel de, Bahçeşehir Üniversitesi'nin dünyada 3. nesil üniversite anlayışının öncülüğünü yapmak istediğini belirterek, kampüs duvarları ile örülmüş bir üniversite anlayışı değil, kampüsü dünyaca kabul edilmiş bir üniversite anlayışı sürdürme azminde olduklarını anlattı.

Türk-Alman ilişkilerinin bundan sonraki yıllarda da çok büyük önem taşıyacağını ifade eden Yücel, Türk işçilerinin Almanya'nın gelişimine büyük katkılar sağladıklarını, 1933 yılında da Almanya'daki zor durumdaki bilim insanlarına Türkiye'nin kapılarını açtığını, bu insanların Türkiye'ye önemli katkılar sağladıklarını ifade etti.

Alman devletinin en azından öğrencilere ve akademisyenlere vizeyi kaldırmasını isteyen Yücel, "Bu vize anlamsız geliyor. Öğrenciler 3 ay eğitim gördükten sonra mutlaka geri gitmek zorunda kalacaklar. Dünyada artık bu yoktur. Bunu aşmamız lazım. El birliği ile aşmamız lazım" dedi.

Almanya'nın Türkiye'den daha yaşlı bir nüfusa sahip olduğunu ve gelecekte yetişmiş işgücüne ihtiyaç duyacağını belirten Yücel, "Almanya'nın gelişmesi için bu vizenin kalkması lazım. Bu böyle devam ederse gelemeyebilirler. Bizi küstürmeyin bu vizeleri kaldıralım" şeklinde konuştu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2012, 22:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321