banner216
Öne Çıkanlar Türkiye kundaklama Michael Kellner ABD askerleri Almanya VIKZ

KADER yurt dışına açılıyor

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, yurt dışında temsilcilik açacaklarını söyledi.

banner197
KADER yurt dışına açılıyor
KADER yurt dışına açılıyor

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, yurt dışında temsilcilik açacaklarını söyledi.

Türkiye`de kadınların toplumsal alanındaki her karar mercilerinde ve makamlarında toplumdaki oranlarına eşit şekilde temsil edilmeleri için mücadele veren Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, yurt dışında da temsilcilik açacaklarını açıkladı.Almanya’nın liman kenti Hamburg’da, sosyal demokrat partili (SPD) eyalet parlamentosu milletvekili Güngör Yılmaz’ın davetlisi olarak sadece kadınlara açık olan toplantıda konuşan Nuray Karaoğlu, KADER’in çalışmaları ve kadınların hak mücadelesi konusunda önemli bilgiler verdi.En önemli ilke kadınların temsil edilmesi
Kentin Altona semtindeki TGH Evinde düzenlenen ve Güngör Yılmaz’ın yönettiği toplantıya kadınlar büyük ilgi gösterdi. Yılmaz ‘ın kısa giriş konuşmasının ardından Nuray Karaoğlu söz aldı. 1997’de 10 kadın tarafından kurulan KADER’in en önemli ilkesinin seçim ve atanmayla gelinilen her alanda kadının görünür olması yönünde çalışmak olduğunu kaydetti.Türkiye’de 1930 yılında kadınlara yerel oy hakkı, 1935’de TBMM için seçme ve seçilme hakkı verildiği söyleyen Karaoğlu,” Aradan geçen 80 küsur yıl sonra TBMM’de 550 milletvekilinden sadece 74’ü kadın. Bu herkesin ayıbı. En başta karar alma mekanizmasına hâkim olan ve kuralları belirleyen erkeklerin ayıbı.

Kadınların toplumda oranı yüzde 50 ise, TBMM’de milletvekilleri sayıları 225’i kadın olmalı “dedi. Kadınların karar mekanizmalarında temsil ve yer alma oranlarının Türkiye’de sadece 13,8 iken, bu rakamın dünya genelinde yüzde 23,4 olduğunu kaydeden Karaoğlu, İskandinav ülkeleri ve hatta Ruanda’da dahi bu oranının yüzde 60 olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de 45 ilin kadın milletvekili olmadığını, 50 binden fazla muhtar arasında kadın muhtar sayısının sadece 674 olduğunu sözlerine ekleyen Karaoğlu,” Haklar verilmez, alınır. Klasik bir söylem ama çok doğru. Bunun için mücadele etmemiz, kadınlar olarak birbirimizi desteklememiz ve dayanışma içinde olmamız lazım “diye konuştu. 

Yurt dışına açılacak
Kadınların sözde değil, özde yurttaşlık haklarına kavuşmaları ve her alanda toplumdaki oranlarına eşit temsil edilmeleri için KADER’in çok yönlü çalışmalar yaptığına işaret eden KADER Genel Başkanı,” Önemle üzerinde durduğumuz konu eğitim çalışmalarıdır. Siyaset akademileri, çok büyük ses getiren ‚Bıyıksız ‘kampanyamız, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitim faaliyetlerimiz bu çalışmaların sadece birkaç örneği” dedi.Karaoğlu, genel merkezi İstanbul’da ve farklı bölgelerde şube ve temsilcilikleri bulunan KADER’in yurt dışında da ilk kez bir temsilcilik açmak için ön hazırlıklara başladığını ifade ederek,” Yurt dışında da çok büyük potansiyel ve duyarlılık var. Buradaki kadınları desteklemek, karşılıklı tecrübeleri değerlendirip, yararlanmak istiyoruz. Hangi ülke ve kent olacağını henüz belirlemedik, ama mutlaka kadınlarımızın çok faal olduğu bir kent olacak” şeklinde konuştu.Güngör Yılmaz, Karaoğlu’na çalışmaları ve açıklamaları için teşekkür ederken, kendinin siyasete atılmasını örnek vererek, kadınların daha büyük cesaret göstererek dernekler sivil toplum kuruluşları ve partilerde üst düzey görevlere talip olmaları gerektiğine inandığını kaydederek,” Bir teklif gelmesini beklemeden, doğrudan kendi irademizle ‘evet ben bu işi yaparım ‘diyebilmemiz çok önemli” dedi.


ha-ber.com/Hamburg
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir