banner269
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

İslami kuruluşlardan ''Diyalog'' çağrısı

Almanya'daki İslami kuruluşlar birer mesaj yayınlayarak Hıristiyanların 24 Aralık'ta başlayan Noel Bayramı'nı tebrik etti

banner197
İslami kuruluşlardan ''Diyalog'' çağrısı

 

 

İslami kuruluşlardan ''Diyalog'' çağrısı

Almanya'daki İslami kuruluşlar birer mesaj yayınlayarak Hıristiyanların 24 Aralık'ta başlayan Noel Bayramı'nı tebrik etti

Almanya'daki İslami kuruluşlar birer mesaj yayınlayarak Hıristiyanların 24 Aralık'ta başlayan Noel Bayramı'nı tebrik etti. Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi'nin (KRM) Sözcüsü Erol Pürlü, Noel Bayramı (Weihnachtsfest) ile Hıristiyanların dünyaya gelmiş en önemli insanlardan biri olan Hz. İsa'nın doğumunu kutladığını hatırlattı.

Kurumun internet sayfasında açıklama yapan Erol Pürlü, şöyle devam etti: "Bu aile adına, ötekini sevme adına bir bayramdır. Hz. İsa'yı Müslümanlar da büyük ve örnek bir kişilik olarak görür. Doğumu harika olaylara sahne olmuştur. Kur'an'ın 19. suresi onun doğumunu anlatır. Almanya'daki insanlar olarak kültürler ve dinlerin barış içinde birlikte yaşamı için hepimize görevler düşüyor. Gelin 2013 yılının da karşılıklı saygı ve kabulle şekillenmesine angaje olalım, çalışalım. Sizlere iyi Noeller ve iyi bir yeni yıl diliyoruz."

DİTİB Yönetim Kurulu da bir açıklama yaparak Hıristiyanların Noel'ini tebrik etti. Hz. İsa'nın doğumunun Müslümanlar için de derin bir dini anlamı olduğunu belirten DİTİB yönetimi, Kur'an'daki ilgili ayetlerden örnekler verdi. Allah'ın Hz. Adem'den itibaren bir çok peygamber gönderdiğini belirten DİTİB, hadislere göre peygamberlerin bir nevi kardeş olduğunu hatırlattı.

Tüm insanların aynı Allah'a inanıp dua ettiğini hatırlatan DİTİB yönetimi, "Dileriz ki Noel döneminde yapacağınız dualar ve ibadetler biz insanların kendi içindeki çeşitlik ve farklılığın zenginlik olarak görülmesine ve bu şekilde ortak ve insan onuruna yakışır bir gelecek inşa etmemize katkı yapar. Diyalog ve birlikte çalışma gayretlerimiz umarız ki meyvelerini verir ve bunlar toplum ve dünyamızdaki tüm insanların dostça, önyargısız ve korkusuz bir şekilde 2013 yılını karşılaması ve en iyi şekilde birlikte yaşamına katkı yapar." dedi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün ise tüm Hıristiyanların mutlu ve huzurlu bir Noel Bayramı geçirmesini diledi. Ergün açıklamasında, İnançlı insanlar, dini bayramlarda önemli hadiseleri anarlar ve Allahın verdi i nimetlere şükrederler. Böyle günlerde sevgi ve merhamet duygularını paylaşmak gibi temel insani değerler bir kez daha hatırlanır ve yaşatılır." ifadelerini kullandı.

Bu gibi zamanların insanlara ferdi ve toplumsal huzuru yaşama fırsatı verdiğini ve toplumların hafızasında yer ettiğini kaydeden IGMG Genel Başkanı, "Bizler de, özgürlük, saygı ve insan onurunun dokunulmazlık gibi değerlere sahip çıkmak ve antisemitizme, yabancı ve İslam düşmanlığına karşı çıkmak durumundayız. Dileğimiz odur ki, 2013 yılı barışın ve birbirimize yaklaşmanın yılı olsun." temennisinde bulundu.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir