''İslam Almanya'ya aittir''

Bazı Türk kuruluşlarının temsilcileri Berlin'de Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ile bir araya gelerek, "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin cinayetleriyle ilgili araştırmaları ve Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti "yaralama suçu" sayan kararını görüştü

''İslam Almanya'ya aittir''

 

 

''İslam Almanya'ya aittir''

Bazı Türk kuruluşlarının temsilcileri Berlin'de Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ile bir araya gelerek, 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin cinayetleriyle ilgili araştırmaları ve Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti "yaralama suçu" sayan kararını görüştü.

Türk Vatandaşlar Konseyi adına Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Almanya Federasyonu Başkanı Ali Uzun, Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner ve İslami Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ) Berlin temsilcisi Nazım Adanur, Bakan Leutheusser-Schnarrenberger ve diğer bazı üst düzey bakanlık yöneticisiyle yaklaşık bir saat süren görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan Bilgin, ağırlıklı olarak NSU cinayetlerini ve sünnet konusunu ele aldıklarını belirterek, NSU cinayetlerinin araştırılmasında yapılan hataları dile getirdiklerini, Bakan'ın da bu hataları kabul ettiğini söyledi.

Bilgin, sünnet kararının da sadece tek bir mahkemenin kararı gibi görülmemesi gerektiğini, bu kararın Almanya'da yaşayan Müslümanları ve Yahudileri tereddütte bıraktığını dile getirdiklerini, Bakan'ın da, bu konuda bir yasa tasarısının hazırlandığını ve tasarıda din özgürlüğünün çocuk sağlığı konusunun önünde tutulacağını, yani aileler karar verdikten sonra çocukların sünnet edilmesinin yasal hale getirileceğini söylediğini kaydetti.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından "Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi" çerçevesinde başlatılan federal düzeydeki afiş ve posta kartı kampanyasını da eleştirdiklerini ve bu kampanyanın tüm Müslümanları terör zanlısı gibi gösterdiğini ifade eden Bilgin, bunun devlet tarafından yapılmış olmasının daha da vahim bir durum olduğunu dile getirdiklerini söyledi.

Bilgin, Alman Bakan'ın da, söz konusu kampanyadan haberdar olmadığını, ancak bu duruma çok şaşırdığını dile getirdiğini sözlerine ekledi.

MÜSİAD Almanya Federasyonu Başkanı Ali Uzun da, yaptığı açıklamada, NSU'nun cinayetlerinin Türkleri tedirgin ettiğini ve geleceklerini Almanya'da görme konusunda şüpheye düşürdüğünü belirterek, devletin sünnet gibi birçok konuya müdahale etmesini de eleştirdiklerini ifade etti.

Öner de, öldürülenlerin ve saldırıya uğrayanların Müslüman olduğunu, terörist olarak suçlananların da yine Müslümanlar olduğunu ve bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

berl-bakan-gorus-b.jpg

''Müslümanlar Almanya'ya ait oldukları gibi İslam da Almanya'ya aittir''

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, ''Müslümanların Almanya'ya ait oldukları gibi İslam'ın da Almanya'ya ait olduğunu'' söyledi.

Schnarrenberger, Adalet Bakanlığı tarafından Türk Sivil Toplum Kuruluş (STK) temsilcileri ile yaptığı görüşmeden sonra yayınlanan açıklamada, aşırı sağcı cinayetler sonrasında güveni zedelenen Müslüman ve Türk vatandaşlarının güveninin yeniden kazanılması gerektiği yönünde çağrıda bulunarak, ''Müslümanlar Almanya'ya ait oldukları gibi İslam da Almanya'ya aittir'' ifadesini kullandı.

Dışlanmaya ve ayrımcılığa yol açacak her türlü faaliyetten vazgeçilmesi gerektiğini belirten Leutheusser-Schnarrenberger, Almanya ile Türkiye arasında imzalanan işgücü anlaşmasından 50 yıl sonra da bu ülkedeki göçmen kökenlilere fırsat eşitliği verilmesinin tam olarak sağlanılamadığını kaydetti.

Köln Eyalet Mahkemesinin sünneti ''yaralama suçu'' kapsamına aldığı kararıyla ilgili olarak da Leutheusser-Schnarrenberger, yasal düzenleme ile bu alandaki güvensizliğin ortadan kaldırılacağını belirtti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2012, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321