banner216
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

''İslam Almanya'nın bir parçası''

Hamburg kentinde Trabzonlular ve Trabzonspor Taraftarları Derneği tarafından verilen iftar yemeğine eyaletin İçişleri Bakanı Michael Neumann ve eşi SPD Genel Başkan yardımcısı ve Federal milletvekili Aydan Özoğuz 'onur konuğu' olarak katıldı

banner197
''İslam Almanya'nın bir parçası''

 

 

''İslam Almanya'nın bir parçası''

Ramazan ayı vesilesiyle Almanya'nın Hamburg kentinde Trabzonlular ve Trabzonspor Taraftarları Derneği tarafından verilen iftar yemeğine eyaletin İçişleri Bakanı Michael Neumann ve eşi Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan yardımcısı ve Federal milletvekili Aydan Özoğuz 'onur konuğu' olarak katıldı

Açılışta konulan Derneğin Başkanı İlhan Yılmaz, Ramazan ayının önemine değinerek, bir arada yaşamak açısından bu ayın önemine dikkat çekti.

Muavin konsolos Berati Alver, 50 yıldan bu yana Türk Toplumunun Almanya'da barış içerisinde yaşadığını ve buraya uyum sağladığını belirterek Hamburg'da Müslümanlarla diğer dini topluluklar arasında hukuki eşitlik sağlayan 'Hak Eşitliği Antlaşmasının' İslamofobi ve Müslümanların resmen kabulü açısından önemli bir sinyal olacağına inandığını söyledi.

hamb-iftar-b.jpg

NEUMANN: ''İSLAM ALMANYA'NIN BİR PARÇASI''

İçişleri Bakanı Neumann, İslam'ın Almanya'nın bir parçası olduğunu belirterek, 'İster Hristiyan, Müslüman olsun ya da hiçbir dine inanmayan biri olsun kendisini buraya ait hisseden herkes Hamburg'a aittir. İslam Hamburg'un dolayısıyla da Almanya'nın bir parçası' dedi.

Eşi ile birlikte ilk defa aynı anda bir derneğin iftar yemeğine katıldığını ifade eden Neumann, Almanya'da ırkçı cinayetleri işleyenlerin suçluların biran önce bulunması ve cezalarını çekmeleri gerektiğini bildirdi.

Neumann, Müslümanlarla imzalanacak 'Hak Eşitliği' antlaşması müzakerelerine Hamburg'da CDU eyalet hükümeti döneminde başlandığını ve SPD olarak da bunu bir an önce neticelendirmek istediklerini söyledi.

hamb-iftar-c.jpg

ÖZOĞUZ : ''DİĞER EYALETLERE GÖRE HAMBURG ÇOK DAHA İLERDE''

İftar yemeklerinin politika üzerine konuşmak için de bir vesile olduğunu belirten Özoğuz, önceki gün SPD München teşkilatının ilk kez bu kentte iftar yemeği verdiğini hatırlatarak, Hamburg'daki ortamın bambaşka olduğunu söyledi.

Hamburg'da Müslümanlarla imzalanacak 'Hak Eşitliği' antlaşmasını da olumlu bulduğunu ifade eden Özoğuz, bu anlaşmanın Almanya'nın diğer eyaletler için de örnek olabileceğini kaydetti.

Kendisinin Federal Meclis bünyesinde oluşturulan Neonazi Cinayetlerini Araştırma Komisyonu üyesi olduğunu hatırlatan Özoğuz, son yıllarda yabancılara karşı işlenen ırkçı cinayetlerle ilgili göçmenlerin daha duyarlı olduklarını söyledi.

İş başvurularında yabancı soyadı taşıyanların iş bulmada zorlandıklarını ve ayrımcılığa uğradıklarını öne süren Özoğuz, bu ayrımcılığın sadece göçmenler ile Almanlar arasında değil, kadın ile erkekler arasında da olduğunu öne sürdü.

hamb-iftar-e.jpg

''OKULLARDA ÖĞRETMENLERİN TÜRBAN TAKMALARINA KARŞI DEĞİLİM''

SPD içerisinde bazı milletvekillerinin türbanlı öğretmenlerin ders vermelerine karşı olukları yönündeki açıklamalarını hatırlatan ANKA muhabirine karşılık olarak Özoğuz, ''Ben şahsen türbanlı öğretmene karşı değilim. Son yıllarda NPD'li (Almanya Milliyetçi Demokrat Parti) öğretmenlerin olduğu ortaya çıktı. Önemli olan o öğretmenin öğrencileri bir şeyleri öğretmek açısından ne şekilde etki edeceğidir. Yoksa tülbent benim için sorun değil. Partimde de buna karşı olanlar var'' dedi.

Konuşmaların ardından derneğin Başkanı Yılmaz, Özoğuz ve Neumann'a Trabzonspor armalı isimlerinin yazıldığı tişört armağan etti.

Verilen iftar yemeğinde Hamburg Din Hizmetleri ataşesi Sinan Polat, SPD Harburg İlçe Belediye Meclis üyesi Muammer Kazancı, Türk sivil toplum kuruluş temsilcileri ile Türk basını yer aldı. 

hamb-iftar-d.jpg

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir