''İşe alımda ön yargılar değil beceriler kazanmalı''

Birlik Partileri Meclis Grubu Uyum Politikaları Sorumlusu Cemile Giosouf, İstihdamın Geleceği Enstitüsü (IZA)’nın aynı yeterliliğe sahip olsalar dahi başörtülü adayların ve Türkçe isimli kimselerin iş görüşmesine çağrılabilmek için dört kat daha fazla başvuru göndermesi gerektiğine dair araştırma sonuçlarını değerlendirdi

''İşe alımda ön yargılar değil beceriler kazanmalı''

''İşe alımda ön yargılar değil beceriler kazanmalı''

Hristiyan Demokrat Parti Federal Milletvekili, Birlik Partileri Meclis Grubu Uyum Politikaları Sorumlusu Cemile Giosouf, İstihdamın Geleceği Enstitüsü (IZA)’nın aynı yeterliliğe sahip olsalar dahi başörtülü adayların ve Türkçe isimli kimselerin iş görüşmesine çağrılabilmek için dört kat daha fazla başvuru göndermesi gerektiğine dair araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

„Enstitünün elde ettiği sonuçlar ülkemizin geleceği açısından çok üzücü bir tablo ortaya koyuyor. Uzmanlar, göçmen kökenli isimlere ve başörtülü adaylara ait başvuruların ister kasıtlı ister kasıtsız olsun belirgin biçimde ayrımcılığa tabii olduklarını ifade ediyorlar.

Müslüman kadınların dini baskılara maruz kaldığı kanısı kamuoyunda sıkça gündemde yer alıyor. Madalyonun diğer yüzünde ise bu kadınları inançlarını yerini getirdikleri için ayrımcılığa uğruyorlar.

Kendi ayakları üzerinde durmak ve ekonomik bağımsızlığını kazanmak isteyen başörtülü genç kadınların önlerine anlaması güç engeller çıkarılıyor. Aynı şekilde nüfusunun beşte biri göçmen kökenli kişilerden oluşan bir ülkede Türkçe isimlerle yapılan başvuruların cevapsız kalması da kabul edilemez.

İş dünyasının önyargılarını ve korkularını bir kenara bırakmasını, başörtülü veya başörtüsüz göçmen kökenli insanlara sahip çıkmasını dilerdim. Çünkü önemli olan görüntüsü veya kökeni değil, bu kişilerin donanımları ve becerileriyle iş piyasasına kazandıracakları olmalı.“

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER