''Irkçılığa karşı somut adımlar atılmalı''

Göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Böhmer: "Yabancı düşmanlığına karşı kararlı bir şekilde mücadele edilmeli". Yeşiller Partisi Meclis Üyesi Memet Kılıç: -"Irkçılığa karşı en önemli önlem göçmenlerin haklarını güçlendirmektir". 

''Irkçılığa karşı somut adımlar atılmalı''

 

 

''Irkçılığa karşı somut adımlar atılmalı''

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini belirtti

Rostock kentinin Lichtenhagen semtinde 20 yıl önce yaşanan geniş çaplı yabancı düşmanı eylemleri hatırlatmak amacıyla yazılı açıklama yapan Böhmer, "Lichtenhagen'de insanları hiçe sayan olaylar bize açık bir uyarı olmalı; nefret, şiddet ve yabancı düşmanlığına karşı kararlı bir şekilde mücadele edilmeli. Bu, her şeyden önce polis ve güvenlik makamları için geçerli. İnsanlar köklerinden dolayı tehdit edildiğinde ya da ayrımcılığa uğradığında hemen müdahale etmeliler. Rostock'da belirgin bir şekilde yaşanan başarısızlık tekrarlanmamalı" ifadelerine yer verdi.

Almanya'da yaşayan göçmenlerin, hukuk devletinin işleyişine güvenebilmesi gerektiğini ifade eden Böhmer, "Bu özellikle, aşırı sağcı terör grubu 'Nasyonalsosyalist Yeraltı'nın işlediği benzeri görülmemiş suçların ışığında merkezi bir öneme sahip. Güvenlik makamları göçmenlerin güvenini yeniden kazanmak zorunda" ifadesini kullandı.

Böhmer, hoşgörüsüzlüğe ve ırkçılığa karşı her vatandaşın mücadele etmesi gerektiğini, bunların sadece şiddet şekliyle ortaya çıkmadığını, ancak ön yargıların ve azınlıklara duyulan nefretin artmasına neden olduğunu, bu nedenle insanların dışlandığı ortamlarda aşırı sağcı düşüncelere karşı tavır alınması gerektiğini kaydetti.

Dışlanmaya ve yabancı düşmanlığına karşı en iyi korumanın, iyi işleyen bir sivil toplum olduğunu belirten Böhmer, göçmen ailelerin bir yük değil, zenginlik olarak algılandığı bir toplumsal havanın oluşturulması gerektiğini, özellikle politikacıların ve medyanın, ayrıca işverenlerin ve okulların da göçmenlere Almanya'da istendikleri duygusunu vermesinin şart olduğunu ifade etti.

"Mesaj şu olmalı; Almanya, köklerinden bağımsız olarak, aramızda yaşayan tüm insanların yurdudur" diyen Böhmer, yine de geçen 20 yıl içinde Alman halkının büyük çoğunluğunun yabancı düşmanlığına karşı başarılı bir şekilde mücadele ettiğini, binlerce insanın aşırı sağcılara karşı düzenlenen barışçıl gösterilere katıldığını kaydetti.

Stern dergisinin yaptığı son kamuoyu yoklamasına atfen, ülkede yabancı düşmanlığının, uzun zamandan beri hiç olmadığı kadar düşük çıkmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Böhmer, "Bu durum hepimiz için Almanya'daki 'biz' duygusunu tüm gücümüzle geliştirme noktasında bir motivasyon olmalı" dedi.

"Irkçılık alanında bir arpa boyu yol alınamadı"

Yeşiller Partisi Federal Meclis Üyesi Memet Kılıç da, yaptığı yazılı açıklamada, "1992'nin Ağustos ayında aşırı sağcılar bir mülteci yurdunu ateşe verirken etraflarındaki yaklaşık 2000 meraklı kişi olay yerinde bu suça tanık oldu. Güvenlik güçleri olaylara engel olmadı. Tüm dünya, Almanya'da yaşanan bu ırkçı saldırı ve kuşatmayı tam iki gün boyunca dehşet içinde izledi. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında ortaya çıkan NSU terör hücresi ve 13 yıl boyunca ırkçı motiflerle işledikleri cinayetler, Almanya'da ırkçılık alanında bir arpa boyu yol alınmadığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Irkçılığın, devletin imajına gelecek olası zarardan çekinmeden her alanda mücadele edilmek suretiyle ortadan kaldırılabileceğini ifade eden Kılıç, "Bunu yaparken sadece görünür olanla değil, sebep olan faktörlerle de mücadele edilmelidir. Başarılı olmak için halk, güvenlik güçleri, medya ve siyaset son derece hassas ve kararlı davranmalıdır. Irkçılığa karşı en önemli önlem, sivil toplumu desteklemek, göçmenlerin haklarını güçlendirmektir. Çoğulculuk bir tehdit olarak görülmemeli ve çok kültürlülük her kademede teşvik edilmelidir" dedi.

Rostock'un Lichtenhagen semtinde 20 yıl önce meydana gelen olaylarda, aşırı sağcıların kışkırtmalarıyla, Rumen sığınmacıların yaşadığı bir binanın ve hemen yanında bulunan bir Vietnamlı sığınmacı yurdunun önünde toplanan binlerce kişi, yabancı düşmanı hakaret ve eylemlere alkış tutmuş, polis korumasının yetersiz kaldığı olaylarda binalara karşı kundaklama girişiminde bulunulmuştu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2012, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321