banner216
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

''Irkçılığa karşı önemli bir sinyal''

TGD, Cumhurbaşkanı Gauck'un NSU Federal Meclis Araştırma Komisyonu üyelerini ve NSU mağdurlarını kabul etmek istemesini olumlu buldu

banner197
''Irkçılığa karşı önemli bir sinyal''

 

 

''Irkçılığa karşı önemli bir sinyal''

Almanya Türk Toplumu (TGD), Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un ülkede 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ve bombalı saldırılarda bulunan aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' (NSU) terör hücresinin cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu üyelerini ve NSU mağdurlarını kabul etmek istemesini olumlu buldu.

TGD Başkanı Kenan Kolat, yaptığı yazılı açıklamada, Gauck'un komisyon üyeleri ve terör hücresinin mağdurları ile bir araya gelmesini Almanya'da ırkçılığa karşı önemli bir sinyal olarak değerlendirdiğini belirtti.

Irkçılıkla mücadele konusunun 2013 yılı gündeminin üst sıralarında yer almasının önemli olduğunu ifade eden Kolat, toplumdaki tüm demokratik güçleri ırkçılığa karşı çıkmaya çağırdığını kaydetti.

Almanya'da dayanışma kültürüne ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Kolat, 2013 yılının Mayıs ayında Solingen'deki ırkçı saldırının 20. yıl dönümü vesilesiyle yapılacak an törenine önde gelen siyasetçileri ve tüm belediye başkanlarını davet edeceğini, Solingen'den ırkçılığa karşı güçlü bir sesin çıkması gerektiğini ifade etti.

Almanya'da ırkçı saldırılara uğrayan tüm kurbanlar için bir anıt yapılması çağrısında da bulunan Kolat, Alman hükümetinin buna destek vermesini istedi.

Cumhurbaşkanı Gauck, komisyon üyelerini ve NSU mağdurlarını ocak ayı sonunda kabul etmesi planlanıyor.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir