banner269
Öne Çıkanlar terör Demokrasi Polis TDI Berlin İslamiyet

''İmamın Sessiz Ordusu'' belgeseline tepkiler

Alman Devlet Televizyonu ARD'ye bağlı WDR kanalında ''İmamın Sessiz Ordusu- Fethullah Gülen Hareketi'' adlı belgeselin 25 Haziran tarihinde gösterilmesi gerekirken, yayından kaldırılmasına yönelik tepkiler devam ediyor

banner197
''İmamın Sessiz Ordusu'' belgeseline tepkiler

 

 

''İmamın Sessiz Ordusu'' belgeseline tepkiler

Alman Devlet Televizyonu ARD'ye bağlı WDR kanalında Yüksel Uğurlu ve Cornelia Uebel'in hazırladığı ''İmamın Sessiz Ordusu- Fethullah Gülen Hareketi (Die Stille des İmam-Das Netzwerk des Fethullah Gülen)'' adlı belgeselin 25 Haziran tarihinde gösterilmesi gerekirken, yayından kaldırılmasına yönelik tepkiler devam ediyor

Yeşiller Partisi Federal Milletvekili, partinin içişleri komisyonu üyesi, hukukçu Mehmet Kılıç'ın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Alman Radyo-Televizyon Üst Kurulu'na ve daha sonra WDR televizyonu Program yapımcılığına belgeselin hangi redaksiyonel nedenlerden dolayı kaldırıldığına ilişkin gönderdiği mektubuna yanıt geldi.

WDR Televizyon Program Direktörü Verena Kulenkampff, Kılıç'ın gönderdiği mektuba cevaben şunları bildirdi: ''WDR'de prosedür gereği yani ilkesel olarak bir film ya da belgeselin yayınlanacağı 6 hafta önceden bildirilir. Program dergilerinde de bu tarih yer alır. Eğer bir filmin ya da belgeselin yapımı tamamlanmamışsa, belirlenene tarihte yayından kaldırılır ki söz konusu belgeselde de bu durumla karşı karşıya kalınmıştır.''

Kulenkampff imzalı gönderilen mektupta ayrıca şu ifadelere yer verildi: ''Belgesel ya da film yayınlanmasında birçok kriter esas alınmaktadır. WDR olarak bunu yoğun bir biçimde yayından önce titizlikle incelemek durumdayız. Fethullah Gülen hareketinin yoğun baskısı gerekçesiyle programın yayından kaldırıldığı söyleniyor, ancak bu itham doğru değildir. Söz konusu belgesel de yayınlanma tarihi verilen günde redaksiyonel olarak tamamlanmadığı için yayından kaldırılmıştır. Redaksiyon, ilerde bu belgeselin yayınlanmasını ümit etmektedir''.

KILIÇ: ''KAVALKADE YANIT BENİ TATMİN ETMEDİ''

Kılıç, Alman Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan sonra WDR'in kendisine gönderdiği mektubun da kendisini atmin etmediğini bildirerek, ''Bu kavalkade yanıt beni tatmin etmedi. 10 yıl Radyo-Televizyon Üst Kurulu üyeliği yaptım. Yaşanan olay bana normal gözükmedi'' dedi.

PROGRAMIN YAPIMCISI UĞURLU: 'EĞER PROGRAM KALDIRILIRSA BİZ DE KAZAN KALDIRIRIZ'

İmamın Sessiz Ordusu- Fethullah Gülen Hareketi (Die Stille des İmam-Das Netzwerk des Fethullah Gülen) ' adlı belgeselin yapımcısı Yüksek Uğurlu, hala belgeselin ileriki bir dönemde yayınlanacağından dolayı ümitli olduğunu belirterek 'Şu an yeni bir gelişme yok. Programın başka bir tarihe ertelendiği konusunda hala elimize ulaşmış yazılı bir şey yok. Konu şimdilik buzdolabında. Eğer belgesel yayından kaldırılırsa, biz de kazan kaldırırız'' şeklinde açıklamada bulundu.

Uğurlu ayrıca, programın yayından kaldırılması konusunda cemaat yanlılarından 'eleştiriler' gönderildiğini ancak bu eleştirilerin de dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir