İki Almanya'nın birleşmesi kutlandı

Almanya'nın çeşitli kentlerinde Batı ve Doğu Almanya'nın birleşmesinin 22. yılı kutlandı

İki Almanya'nın birleşmesi kutlandı

 

 

İki Almanya'nın birleşmesi kutlandı

Almanya'nın çeşitli kentlerinde Batı ve Doğu Almanya'nın birleşmesinin 22. yılı kutlandı

Bavyera eyaletinin Federal Temsilciler Meclisi'nin (Bundesrat) dönem başkanlığını yürütmesi sebebiyle bu eyalette bulunan Münih kentinde düzenlenen resmi törene Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Başbakan Angela Merkel de katıldı.

Törende yaklaşık 1500 davetlinin huzurunda konuşan Federal Meclis (Bundestag) Başkanı Norbert Lammert, Almanya'nın birliğinin korunmasının Avrupa'nın gelişimine katkı sağlayacağını söyledi.

Avrupa fikrinin sadece ekonomik konularla sınırlı tutulmaması uyarısında da bulunan Lammert, Avrupa'nın Eurodan çok daha fazla şeylere sahip olduğunu, ancak ekonomik sorunlarla ilgili tartışmaları dışardan izleyen bir kişinin, konunun sadece para olduğunu düşünebileceğini kaydetti.

Euronun siyasi ve ekonomik entegrasyon için önemli bir araç olduğunu, ancak bu para biriminin, ortak Avrupa değerlerinin ve tecrübelerinin yerini dolduramayacağını sözlerine ekledi.

alm-birl-kutl-c.jpg

Berlin Duvarı'nın 1961 yılında inşa edilmesiyle Batı Almanya (BRD) ve Doğu Almanya (DDR) olarak ikiye bölünen Almanya, 1989 yılında yeniden birleşmişti.

Başkent Berlin'de halk şenliği düzenlendi.

alm-birl-kutl-b.jpg
alm-birl-kutl-d.jpg

Ayrıca Almanya genelinde, 3 Ekim'in tatil olması nedeniyle İslamiyeti tanıtmak amacıyla camilerde geleneksel ''Açık Kapı Günü'' düzenlendi.

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2012, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321