banner216
Öne Çıkanlar Bilim Ankara PKK Türkler Berlin Türk

İki Almanya'nın birleşmesi kutlandı

Almanya'nın çeşitli kentlerinde Batı ve Doğu Almanya'nın birleşmesinin 22. yılı kutlandı

banner197
İki Almanya'nın birleşmesi kutlandı

 

 

İki Almanya'nın birleşmesi kutlandı

Almanya'nın çeşitli kentlerinde Batı ve Doğu Almanya'nın birleşmesinin 22. yılı kutlandı

Bavyera eyaletinin Federal Temsilciler Meclisi'nin (Bundesrat) dönem başkanlığını yürütmesi sebebiyle bu eyalette bulunan Münih kentinde düzenlenen resmi törene Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Başbakan Angela Merkel de katıldı.

Törende yaklaşık 1500 davetlinin huzurunda konuşan Federal Meclis (Bundestag) Başkanı Norbert Lammert, Almanya'nın birliğinin korunmasının Avrupa'nın gelişimine katkı sağlayacağını söyledi.

Avrupa fikrinin sadece ekonomik konularla sınırlı tutulmaması uyarısında da bulunan Lammert, Avrupa'nın Eurodan çok daha fazla şeylere sahip olduğunu, ancak ekonomik sorunlarla ilgili tartışmaları dışardan izleyen bir kişinin, konunun sadece para olduğunu düşünebileceğini kaydetti.

Euronun siyasi ve ekonomik entegrasyon için önemli bir araç olduğunu, ancak bu para biriminin, ortak Avrupa değerlerinin ve tecrübelerinin yerini dolduramayacağını sözlerine ekledi.

alm-birl-kutl-c.jpg

Berlin Duvarı'nın 1961 yılında inşa edilmesiyle Batı Almanya (BRD) ve Doğu Almanya (DDR) olarak ikiye bölünen Almanya, 1989 yılında yeniden birleşmişti.

Başkent Berlin'de halk şenliği düzenlendi.

alm-birl-kutl-b.jpg
alm-birl-kutl-d.jpg

Ayrıca Almanya genelinde, 3 Ekim'in tatil olması nedeniyle İslamiyeti tanıtmak amacıyla camilerde geleneksel ''Açık Kapı Günü'' düzenlendi.

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir