''Hessen'e Hoş Geldiniz'' broşürü tanıtıldı

Hessen eyaletinin Adalet, Uyum ve Avrupa Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn ile Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Frankfurt'taki başkonsolosluk rezidansında, Türk göçmenler için hazırlanan "Hessen'e Hoş Geldiniz" isimli broşürün tanıtımını yaptı

''Hessen'e Hoş Geldiniz'' broşürü tanıtıldı

 

 

''Hessen'e Hoş Geldiniz'' broşürü tanıtıldı

Almanya'nın Hessen eyaletinin Adalet, Uyum ve Avrupa Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn ile Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Frankfurt'taki başkonsolosluk rezidansında, Türk göçmenler için hazırlanan "Hessen'e Hoş Geldiniz" isimli broşürün tanıtımını yaptı

Hessen eyaletine Türkiye'den yeni gelecekler için Türkçe hazırlanan broşürde, "yeni bir çevreye girerken atılacak ilk adımlar, yeni bir hayatın kurulması, önemli telefon numaraları ve sorun yaşandığında hangi makamlarla irtibat kurulacağı" gibi konularda bilgiler yer alıyor.

Başbakan Yardımcısı Hahn, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye-Suriye sınırındaki gerginliğe de değinerek, "Hessen Türk Toplumu'nun toplantısında da söylediğim gibi, Suriye ve Türkiye arasındaki kritik dönemin endişeyle karşılandığını gördüm. NATO'nun bir parçası olan Almanya ve Hessen'in, Türkiye'nin ne tür bir sorumluluk taşıdığını bildiğimizi bilmenizi isterim. Bu çekişmelerin bir an evvel son bulmasını ve sınır bölgesinde hem Suriye, hem de Türkiye için barışçıl bir çözüm bulunmasını temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

hessen-hos-bros-b.jpg

Bakan Hahn, yeni hazırlanan broşürün Türkiye'den Hessen eyaletine yeni gelecek kişilere bir yol gösterici niteliğinde olacağını kaydederek, "Geçen yıl göçün 50. yılını kutladık. Bugün görüyoruz ki, Türkiye'den Hessen eyaletine yeni gelen kişiler, aile birleşimiyle gelmektedirler. Türkiye'den gelen bu kişiler, Almanya'ya gelmeden önce dil konusuyla alakalı bir hazırlık yapıyorlar. Bazıları Almanya'ya özgürlük ve sınırsız iş imkanı için geliyorlar. Çoğu zaman gerçeğin farklı olduğunu görüyoruz. Tabii ki, ana dilin konuşulmadığı bir ülkeye gelindiğinde, insanların sizinle temas kurması çok zordur. Biz de bu broşürle Hessen eyaletine aile birleşmesiyle yoluyla gelen kişilere iş, meslek eğitimi konularında bilgiler vermek istiyoruz. Bu broşür bir 'Hoş geldiniz' mesajı taşıyor. Bu sayede genç kadın ve erkeklere yeni yaşayacakları ülkede, onlara yardımcı olabilecek bir çok insanın da bulunduğunu göstermek istiyoruz" dedi.

Başkonsolos Saygılı da, geçen yıl göçün 50. yılının kutlandığını hatırlatarak, "50 yılın sonunda uyum kelimesini sıklıkla kullanıyoruz. Umuyorum bu sözcük 100. yılda ne bizlerin, ne de Alman toplumunun sözlüklerinde yer almaz" diye konuştu.

Saygılı, "Son aylarda bizim açımızdan gündemi izlediğimizde çok hoş da olmayan Neonaziler ile alakalı, sünnet tartışması ve afişler gibi ifadelerle karşılaşıyoruz. Bugün çok şükür böyle kötü bir gündemle değil, birlikte iş yapmaya yönelik bir amaç için bir araya geldik. Bu nedenle mutluyum" dedi.

hessen-hos-bros-c.jpg

Çifte vatandaşlık ve aile birleşimi konularında Almanya'yla Türkiye arasında görüş ayrılıklarının bulunduğunu da ifade eden Saygılı, "Görüş ayrılıkları var diye, bir işbirliği içine girmekten çekinmedik ve birlikte çalışmaya karar verdik. Arzumuz şudur, burada yaşayan ve buraya gelen Türkler kendilerini iyi hissetsinler ve mutlu olsunlar. Dolayısıyla onları mutlu edebilmek ve zihinlerine gelebilecek soruları yanıtlayabilmek için Sayın Hahn ve bakanlığının böyle bir broşür hazırlaması, tüm görüş farklılıklarına rağmen bizim için mutluluk verici. Broşür incelendiğinde içerisinde yararlı bilgilerin olduğunu göreceksiniz" diye konuştu.

"Hessen'e Hoş Geldiniz" isimli broşürler, yabancılar meclisi, yabancılar şubesi uyum sorumluları, yerel dernekler, şehir idareleri ve diğer danışma merkezleri üzerinden temin edilebilecek.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321