banner269
Öne Çıkanlar Avcı Türkiye Boks Diyanet İşleri Başkanı DİTİB ABD

Hessen'de İslam dini düzenli ders olacak

Almanya'nın Hessen eyaletindeki okullarda İslam dini dersi 2013-2014 eğitim yılından itibaren düzenli ders olarak okutulacak

banner197
Hessen'de İslam dini düzenli ders olacak

 

 

Hessen'de İslam dini düzenli ders olacak

Almanya'nın Hessen eyaletindeki okullarda İslam dini dersi 2013-2014 eğitim yılından itibaren düzenli ders olarak okutulacak

Hessen eyaletinin Eğitim Bakanı Nicola Beer, bugün yaptığı açıklamada, Hessen Eyaleti Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile Ahmediyye Cemaati derneğinin okullarda din dersi verme konusunda partner olmaları için anayasal koşulları yerine getirdiklerini ifade etti.

Beer, din dersinin diğer dersler gibi devlet sorumluluğunda olduğunu belirterek, dersin devlet müfredatına uygun ve Almanca verileceğini kaydetti.

Hessen eyaletinde dersin 2013-2014 eğitim yılında şimdilik en fazla 25 ilkokulda ve 1. sınıfta verileceğini, her yıl kapsamının genişleyeceğini ifade eden Beer, ders için devlet kadrosunda bulunan öğretmenlerin görevlendirileceğini belirtti.

Eyaletin Adalet, Uyum, Avrupa Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jörg-Uwe Hahn da, okullarda İslam dini dersinin verilmesini ''tarihi bir karar'' olarak niteleyerek, bunun uyum ve birlikte yaşama isteğini kanıtladığını ifade etti.

Okullarda Müslüman çocukların kendi dinlerinde anayasanın ön gördüğü şekilde eğitim alacaklarını belirten Hahn, Hessen eyaletinin bu yasama döneminde yapmak istediğini gerçekleştirdiğini kaydetti.

DİTİB Hessen Eyaleti Başkanı Fuat Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın milat niteliğinde olduğunu söyleyerek, ''Uzun zamandan beri beklediğimiz bir karardı. Son zamanlarda edindiğim intiba bu kararın geleceğini gösteriyordu. Hessen eyaletinde yaşayan Müslümanlar için son derece önemli bir karar. Çok mutluyuz. Tabii bu duruma hemen gelinmedi. Yıllardan beri süregelen çalışmaların neticesi'' dedi.

Müslümanların sorumlulukları olduğu kadar, haklarının da bulunduğunu ifade eden Kurt, ''Bu anayasal bir haktı. Diğer çocuklar din dersleri görürken, bizim çocuklarımız dışarda kalarak sınıfta boş vakitlerini geçirerek kendi dinlerini öğrenemiyorlardı. Bu kararla çocuklarımız okullarda eşit muamele görecekler'' şeklinde konuştu.

Kurt ayrıca, Hessen Eyaleti'nde alınan kararın diğer eyaletlere de örnek teşkil etmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

ha-ber.com 

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir