banner216
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

Hamm‘da Türk kökenli Emeklilere seminer

Hamm ve Çevresi Türk Sosyal Demokratlar Derneğinin (TSD) Friedrich-Ebert-Vakfı (FES) ile üyeleri ve sempatizanlarına yönelik bir tatil beldesi olan bol oksijenli havası ile meşhur Sauerlandtın Bödefeld kasabasında birlikte düzenlediği hafta sonu seminerinde ‘’Almanya’daki Göçmen Emeklilerin durumu, hakları ve onlara verilen hizmetler ‘’ anlatıldı.

banner197
Hamm‘da Türk kökenli Emeklilere seminer

Hamm‘da Türk kökenli Emeklilere seminer

Hamm ve Çevresi Türk Sosyal Demokratlar Derneğinin (TSD) Friedrich-Ebert-Vakfı (FES) ile üyeleri ve sempatizanlarına yönelik bir tatil beldesi olan bol oksijenli havası ile meşhur Sauerlandtın Bödefeld kasabasında birlikte düzenlediği hafta sonu seminerinde ‘’Almanya’daki Göçmen Emeklilerin durumu, hakları ve onlara verilen hizmetler ‘’ anlatıldı.Hotel Alberst`e gerçekleşen Semineri yöneten TSD Hamm Başkanı Mehmet Tanlı, konuşmasının başında “Nisan ayının sonunda yaptığımız bu Eğitim Semineri ile hem yoğun iş tempomuzdan biraz uzaklaşıp dinlenmiş oluyoruz hem de üyelerimiz ile bir arada olarak sohbet(hasbihal) etme imkânı bulacağız. Hem de çoğunluğu bu ülkenin ekonomisine büyük katkılar sunmuş, gençliklerinin en verimli çağında Türkiye’nin farklı coğrafyalarından Almanya’ya gelmiş, çalışmış 1. Kuşaktan Ablalarımıza, Abilerimize hakları konusunda yeni ve önemli bilgiler vereceğiz” dedi.Emekli Sosyal Danışman İbrahim Baysan`ın da konuşmacı olarak katıldığı Eğitim Seminerinde Alman Emeklilik Hukuku, yasal yaşlılık sigortası kapsamında ana hatları ile anlatıldı. Ayrıca Seminerde Türk kökenli Emekliler ile Avrupalı Emeklilerin durumu, Emeklilik dönemini nasıl ve nerede geçirdikleri de kıyaslandı. İbrahim Baysan ayrıca Hamm şehrinde Belediye ve diğer sosyal kuruluşların Emeklilere yönelik düzenlediği aktiviteler konusunda katılımcıları bilgilendirdi.


Seminere katılan Türk kökenli Emekliler şu an itibarıyla yaşlılar yurdunda kalmayı düşünmediklerini ve hala geçerli olan Anadolu-Türk aile yapısının, örf ve adetlerinin aile büyüklerini kaderine terk etme geleneği olmadığını söylediler.

Emeklilikte yoksulluk artıyor
‘’Avrupa Forumda’’ çıkan bir habere göre Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan insanların gelecekte yoksulluk tehdidi ile karşı karşıya bulunuyorlar. Özellikle de yalnız yaşayan kadınlar ve meslek sahibi olmayan, az emekli maaşı alan insanlar ki Göçmenlerin çoğunluğu da bu kategoriye dahil.Almanya’da ciddi çalışmalara, araştırmalara imza atan Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı araştırmaya göre Almanya’da yaşlılıkta fakirleşme riski büyüyor. Araştırmada 2036 yılına kadar öncelikle yalnız yaşayan kadınların, meslek eğitimi almayanların ve uzun süreli işsizlerin emekli aylığıyla geçinmelerinin mümkün olmayacağı belirtildi. Almanya’da bugün parklarda, tren istasyonlarında, şehirler arası Trenlerde, Stadyumlarda depozitli şişe toplayan Alman ve göçmen emeklilerle karşılaşmak mümkün. Bu nedenle Türkiyeli göçmen ailelerin çocuklarını geçerli, iyi kazanç getiren meslek ve işlere yönlendirmesi, mutlaka eğitime en büyük yatırımlarını yapması gerekiyor. 


ha-ber.com/ Hamm
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir