Hamm’da Cemevinde Hızır sohbeti

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna (AABF) bağlı Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti’ndeki en aktif derneklerden birisi olan Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi (HBV AKM) Cemevinin Perşembe muhabbetlerinde Cafer Kaplan ve İsmail Gülfırat dedeler tarafından dernek üyelerine Alevilik inancında Hızır‘ın yeri, önemi, kutsallığı anlatıldı.

Hamm’da Cemevinde Hızır sohbeti
AABF İnanç Kurulu eski başkanı ve Hamm Cemevinin kurucu üyesi olan Cafer Kaplan dede Hızır için “bizim kültürümüzde Hızır her zaman darda kalanın, zorda olanın umudu, kurtarıcısıdır. Hızır ‘a cinsiyet yüklenmez. Her iyi, yardımsever insanda Hızır ruhu bulunur. Hızır haksızlığa uğrayanların, zulüm görenlerin, acılar çekenlerin, yaşayanların medet diledikleri, yardım istedikleri bir güç, kuvvet, erendir‘‘ dedi.Hızır, sadece Anadolu’da değil Balkanlarda, Ortadoğu’da ve daha birçok coğrafyada aynı anlamda tanınan, bilinen bir ulu kavram, olgudur. Alevi inancına göre Hızır Peygamber ölümsüzlük suyunu (Ab-ı Hayatı) içmiş, aksakallı, nur yüzlü bir varlık olarak bilinir. Alevi-Bektaşiler, ehl-i beyt, Hızır aşkı ve Allah rızası için üç günlük oruç tutarlar ve arkasından da Cemevinde toplanarak tutulan oruçların ve kesilen kurbanların kabulü için Allaha dua ederler.Hızır ve Hıdırellez önemli kültürel değerlerimizdir

Cafer Kaplan dede ‚ Hıdırellez geleneğine de değindi‚‘‘ Hıdırellez sadece Anadolu'da yaşadığımız ve yaşattığımız bir şey değil. Hıdırellez bolluk bereket, bahar demektir ve çok geniş coğrafyada kutlanır. Belki önümüzdeki yıllarda biz de Hamm‘da bir Hıdırellez kutlamak istiyoruz. Sevgili Canlar üç günlük Hızır orucunun bitimi sonrası 16 Şubat’ta yani bu önümüzdeki Cumartesi günü Cemevimizde tutacağımız Hızır Cemimizi sizlere hatırlatmak istiyorum. Hepinizi bu Ceme bekliyoruz” dedi.Yine Hızır muhabbetine Nefesleri ve Türkiye’deki Hızırla ilgili gençlik anılarıyla katkı sunan Derneğin Post dedesi İsmail Gülfırat Dede de ‘‘Bugün de yine lokmalarımızı birlikte paylaştık. Gericiliğe savaşa işgale karşı direnen her canımızın, tüm onurlu insanların bir Hızıra ihtiyacı, ruhu vardır. Cümle Canlarımızın Hızır lokmaları kabul olsun. Bozatlı Hızır her daim yar ve yardımcımız olsun” dedi.


 
ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Hamm
 
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321