banner269
Öne Çıkanlar kundaklama Türkiye Michael Kellner ABD askerleri VIKZ Almanya

Hamm AKM`de Anneler Günü kutlandı

Almanya`nın Hamm şehrinde aktif çalışmalarıyla tanınan Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi`nde (HBVAKM) geniş bir katılımla Anneler Günü kutlandı.

banner197
Hamm AKM`de Anneler Günü kutlandı
Hamm AKM`de Anneler Günü kutlandı

Almanya`nın Hamm şehrinde aktif çalışmalarıyla tanınan Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi`nde (HBVAKM) geniş bir katılımla Anneler Günü kutlandı.

Mayıs ayının ikinci pazar günü birçok ülkede Anneler Günü`dür. Bu özel gün Hammda Cemevi`nde de geniş bir katılım ve küçük bir Kültür Programıyla kutlandı.Hamm Hohestrasse`deki Etkinlik Dernek Başkanı Gülay Sönmez’in katılımcı Dernek Üyelerini selamlamasıyla başladı.

Daha sonra Kadınlar Kolu adına Sakingül Acar günün anlamını belirten bir konuşma yaptı. Acar konuşmasında şunları söyledi:'' Anne olmak tartışmasız özel ve önemli bir duygudur. Anne şefkati ve desteğiyle büyüyen bir çocuğu hiçbir güçlük yıkamaz. Anneler hayata açıldığımız pencerelerdir. Annelerimizi anlayabilmek, onların hakkını ödeyebilmek için bir ömür bile azdır.''Daha sonra mikrofona gelen Songül Özdemir Anneler üzerine dizilmiş, yazılmış duygu dolu şiirler okudu. Şiirler sonrası yine bir Dernek Üyesi olan Sevda Kaymaz Gitarıyla Halk Müziğinden sevilen eserleri seslendirdi. 

Tarihteki ilk anneler günü kutlamaları, antik Yunan’da, tanrıların anası Rhea onuruna düzenlenen bahar kutlamalarına dayandırıldığı söylenir.Anneler Ailenin direğidir
Tüm annelerin onurlandırıldığı Hamm`daki etkinliğe katılan aynı zamanda Hamm Derneğinin Üyesi de olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan dede' de '' Bir Toplumda en önemli yapı taşı Ailedir. Ailenin de direği, çocukları büyütüp eğiten, onları topluma faydalı insan olarak kazandıran Annedir. Zor hayat koşullarından dolayı kadınlar, erkeklere oranla daha fazla etkilenirler. Alevi İnancında kadının özel bir yeri vardır.  Kadın; evin yükünü çeken, evde en çok sorumluluk yüklenen kişidir.
Yozlaşmayan, öğretimize, inancımıza yabancılaşmayan herkes kadının özel konumunun ve yüceliğinin bilincindedir. '' dedi. Hamm`da Cemevi`nde ki anneler Günü kutlaması Dernekte hazırlanıp birlikte yenilen Dönerli, Pilavlı ve Salatalı Lokma ile son buldu. 

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Hamm
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir