Halit Yozgat anıldı

Almanya'nın Kassel kentinde aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' (NSU) terör hücresi tarafından 6 Nisan 2006 tarihinde öldürülen Halit Yozgat anıldı

Halit Yozgat anıldı

 

 

NSU tarafından öldürülen Halit Yozgat anıldı

Almanya'nın Kassel kentinde aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' (NSU) terör hücresi tarafından 6 Nisan 2006 tarihinde öldürülen Halit Yozgat anıldı

Hessen Eyaleti Yabancılar Meclisi Çalışma Grubu tarafından Yozgat'ın öldürüldüğü internet kafenin önünde düzenlenen anma törenine, Kassel Yabancılar Meclisi Başkanı Kamil Saygın, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Kassel Merkez Cami Dernek Başkanı ve Kassel Yabancılar Meclisi Başkan Yardımcısı Seyfettin Eryörük, Hesssen eyaletinin Yabancılar Meclisi Çalışma Grubu Müdürü Ulrike Foraci ile 50'ye yakın kişi katıldı.

Katılımcıların internet kafenin önüne çiçek bıraktığı törende, NSU terör hücresi tarafından öldürülenler için de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

halil-yozgat-anil-b.jpg

Anma törenine katılanlar daha sonra Halit Yozgat adına yapılacak olan inşaat halindeki anıtta incelemelerde bulundu.

Kassel Yabancılar Meclisi Başkanı Saygın, yaptığı açıklamada, Hessen eyaletinin Yabancılar Meclisi Çalışma Grubu'nun, Kassel kentinde yapacağı bir toplantı nedeniyle kente geldiğini ve bu vesile ile Halit Yozgat için bir anma programı düzenlendiğini ifade etti.

Halit Yozgat'ın öldürüldüğü ''Hollaendische Strasse'' adlı sokak ile ''Mombach Strasse'' adlı sokağın kesiştiği yere ''Halit Meydanı'' isminin verileceğini belirten Saygın, bunun için yapılan çalışmaların gelecek aylarda sonlandırılacağını belirtti.

Anma töreni için Halit Yozgat'ın ailesine acılarını tazelememek için haber verilmediğini söyleyen Saygın, ''Aile, anma törenlerinde geçmişte yaşanan olayı tekrar yaşamak zorunda kalıyor. Halit, babasının kolları arasında vefat etti. Ailenin acısını tazelememek ve onları tekrar üzmemek için kendilerini bilgilendirmedik'' ifadesini kullandı.

halil-yozgat-anil-d.jpg

Eryörük ise anma töreninde yaşanan acı olayın hatırlatıldığını ifade ederek, ''Biz bu olaylara çok üzülüyor ve her türlü şiddeti kınıyoruz. Sivil toplum örgütleri olarak bu faaliyetlerin her zaman yapılmasında fayda görüyoruz. Rabbim kimseye böyle acılar yaşatmasın. Bu saldırılar sadece şahıslara değil, Türk milletine yapılmış bir saldırıdır. Huzur ve barışın dünyanın her yerinde olmasını diliyoruz'' şeklinde konuştu.

Foraci de Yozgat ailesinin acılarını paylaştıklarını belirterek, ''Dayanışma ve birlikteliği gösterebildiğimiz için çok mutluyum. Yozgat ailesinin acısını Hessen Eyaleti Yabancılar Meclisi olarak paylaşıyoruz. Bu tür olayların Almanya'da tekrar yaşanmamasını diliyoruz'' dedi.

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk, 1 Yunan ve 1 Alman kadın polis NSU tarafından öldürülmüştü.

halil-yozgat-anil-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2012, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321