''Hak eşitliği antlaşması önemli bir adım''

SPD Hamburg eyalet milletvekili Ali Rıza Şimşek, Hamburg eyaletinde Müslümanlar ve Alevilere hukuki alanda diğer dini topluluklarla eşitlik statüsünün sağlanması konusunda Hamburg'da imzalanacak antlaşmadan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti

''Hak eşitliği antlaşması önemli bir adım''

 

 

''Hak eşitliği antlaşması önemli bir adım''

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyalet milletvekili Ali Rıza Şimşek, Almanya'nın Hamburg eyaletinde Müslümanlar ve Alevilere hukuki alanda diğer dini topluluklarla eşitlik statüsünün sağlanması konusunda Hamburg'da imzalanacak antlaşmadan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

Hamburg'da eyalet hükümetleri ile Müslüman ve Alevi temsilcileri arasında beş yıldan beri müzakerelerin devam ettiğini ve müzakerelerin SPD eyalet hükümeti tarafından sonuçlandırılıncaya kadar bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmadığını hatırlatan Şimşek, SPD eyalet hükümeti tarafından bu müzakerelerin başarı ile sonuçlanmasının uyum ve tolerans konusunda önemli bir adım olarak gördüğünü söyledi.

Şimşek, şu şekilde açıklamada bulundu: ''Bu antlaşma Müslüman ve Alevilerin kabulü, onlara eşitlik statüsünün verilmesi ve uyum konusunda atılmış büyük bir adımdır. Bu antlaşma ile Alman anayasasında güvence altına alınan inanç ve vicdan özgürlüğü temin altına alınmıştır. Aleviler ve Müslümanlar Alman anayasasında da yer aldığı gibi bu antlaşma ile de kadın-erkek eşitliği, dini inanç özgürlüğü ve tolerans gibi konularda sorumluluk aldıklarını kabul ediyorlar. Bu antlaşma ile Hamburg'da yaşayan 150 bine yakın Müslüman ve Alevilerin Hamburg'un bir parçası olduğu sinyali verilmiş oldu.''

Müslüman ve Alevi temsilcilerle son günlerde konu ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğunu ifade eden Şimşek, onların da sorumluluk ve yetkiler verildiğinin farkında olduklarını belirtti.

Şimşek, ''Bu antlaşma aynı zamanda Müslüman, Aleviler ve Hamburg eyalet hükümeti arasındaki kabul, saygı, tolerans ve güvenin bir yansımasıdır. Bu antlaşma ile Hamburg diğer eyaletler için de örnek bir adım attı. Antlaşmanın içerisindeki ana konulardan biri de din dersinin içeriği eskiden olduğu gibi Protestan Kilisesinin sorumluluğu altında Aleviler ve Müslümanların da katkılarıyla belirlenecek olması. Din dersleri devlet kontrolü altında Almanya'da eğitim gören akademisyen, öğretmenler tarafından verilecek. Hamburg gibi liberal ve dünyaya açık bir eyalette gençler de, çok renkli bir toplumun inançsal yaşantısı konusunda bilgi sahibi olacak' şeklinde açıklamada bulundu.

Hamburg Türk Toplumu "Devlet Anlaşması"nı destekliyor

Hamburg Türk Toplumu (TGH), Hamburg eyalet hükümetinin, Müslümanların yasal haklarını hukuki bir temele oturtmak amacıyla Alevi kuruluşları, İslami Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve İslam Şurası ile imzalamak istediği "Devlet Anlaşması"nı desteklediğini açıkladı.

TGH tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu anlaşma ile İslam dini resmi makamlar nezdinde diğer dinlerle eşit statüye kavuşacaktır, dışlanmaya engel olunacaktır ve Müslümanların bütün toplumun bir parçası olduğu gerçeği güçlendirilecektir. Çalışmaları önceki hükümetler tarafından başlatılan ve şimdiki hükümet tarafından da devam ettirilerek sonuçlandırılan bu anlaşmanın oluşumuna TGH beş yıl boyunca eşlik etmiştir. TGH dini bir kuruluş olmamasına rağmen bu çalışmalara yapıcı katkılarda bulunarak anlaşmanın son aşamaya gelmesinde üstüne düşen görevi yerine getirmiştir" denildi.

Sözkonusu anlaşmayla ilk defa Hamburg'da tüm öğrencilerin ihtiyacını karşılayacak bir din dersi verilmesinin de sağlanacağına işaret edilen açıklamada, "Bu durumda şimdiye kadar Protestan Kilisesi himayesinde yürütülen din dersleri bilimsel temelde yeniden yapılandırılacaktır. İçerik ise Hamburg Üniversitesi Teoloji Fakültesi tarafından hazırlanacaktır. Hamburg eyaleti bu sözleşme ile dini ve çok kültürlü yaşama önemli katkıda bulunacaktır. Bizler bu anlaşmanın diğer eyaletlerin de göçmenlere yönelik politikasına öncülük etmesini bekliyoruz. TGH bu anlaşmayla önemli bir eksiğin giderildiğine inanıyor ve gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecektir" şeklinde ifadeye yer verildi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2012, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321